W ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych dla każdego pracownika, który zdecydował się na tę metodę oszczędzania, otwierany jest specjalny, imienny rachunek osobisty. To właśnie na to konto spływają oszczędności w zadeklarowanej wysokości. PPK stanowi jednak rozwiązanie dosyć świeże, przez co całkiem sporo osób nie do końca wie, jak ono dokładnie działa, a także jak go używać.
Jeśli zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób sprawdzić stan swojego prywatnego konta na potrzeby PPK, a także chcesz dowiedzieć się, czym dokładnie są i w jaki sposób funkcjonują Pracownicze Plany Kapitałowe, to jesteś teraz w odpowiednim miejscu. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.
PPK – co to jest?
Pracownicze Plany Kapitałowe – bo w ten właśnie sposób rozwija się skrót PPK, to specjalny system oszczędnościowy, przeznaczony do tzw. oszczędzania długoterminowego. Został opracowany jako element III filaru systemu emerytalnego w naszym kraju, a współtworzą go: państwo, pracodawcy oraz pracownicy.
Co to PPK? W dużym skrócie można stwierdzić, że jest alternatywnym rozwiązaniem dla osób chcących oszczędzać pieniądze na swoją emeryturę. Poprzez systematyczne wpłacanie środków na przygotowane do tego celu konto istnieje możliwość zgromadzenia bardzo dużej sumy pieniędzy, z których następnie można korzystać po ukończeniu 60. roku życia.
Wiele osób mylnie ocenia PPK jako system, który został wdrożony w miejsce OFE, czyli Otwartego Funduszu Emerytalnego. Jednak między tymi dwoma rozwiązaniami istnieją bardzo duże różnice. Przede wszystkim PPK to system oszczędnościowy, natomiast OFE – programem emerytalnym. Aby skorzystać z tego pierwszego, pracownik musi zadeklarować swoją chęć udziału w tym rozwiązaniu – jest ono bowiem dobrowolne i nie ma przymusu dołączenia do tego systemu.
Jak sprawdzić swoje PPK?
Jak już wspomnieliśmy – PPK to dosyć nowe rozwiązanie, dlatego wiele osób nie do końca wie, w jaki sposób ono działa i jak korzystać z jego możliwości. W ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych istnieje m.in. opcja sprawdzania stanu swojego prywatnego rachunku, na który spływają oszczędności. Co więcej – można to zrobić w dowolnej chwili, korzystając z urządzenia z dostępem do internetu.
Jak sprawdzić swoje konto PPK? Nie ma chyba nic prostszego. Dostęp do swojego konta z oszczędnościami emerytalnymi można uzyskać na dwa sposoby – logując się za pomocą narzędzi instytucji finansowej, z której skorzystał pracodawca do założenia kont PPK, a także przez aplikację Moje PPK.
Numer rachunku PPK – jak sprawdzić?
Moje PPK to specjalny program, gdzie znaleźć można wszelkie informacje dotyczące rachunku emerytalnego. To przede wszystkim spore ułatwienie osób, które w czasie swojej kariery zawodowej korzystały z wielu kont utworzonych specjalnie na poczet PPK. Korzystając z tej platformy, można z łatwością pozyskać informacje o tym, ile środków udało nam się zgromadzić, ile wynosi pojedyncza składka i wiele, wiele więcej.
PPK – sprawdź stan
Aby zalogować się do aplikacji Moje PPK, należy wejść na stronę mojeppk.pl lub rachunek.mojeppk.pl. Po załadowaniu witryny ukaże nam się okno, w którym wybiera się metodę logowania. Dostać się do serwisu można za pomocą profilu zaufanego lub danych logowania utworzonych wcześniej w serwisie. Warto zaznaczyć również, że portal Moje PPK ma wyłącznie charakter informacyjny – nie można za jego pomocą podejmować żadnych akcji na koncie oszczędnościowym.
Numer uczestnika PPK
Wiele osób, które zdecydowały się na skorzystanie z Pracowniczych Planów Kapitałowych, zastanawia się również, gdzie można znaleźć numer PPK. Jest to numer indywidualnego rachunku oszczędnościowego, gdzie spływają środki odkładane na emeryturę. Otóż taka informacja znajduje się w specjalnie przygotowanym liście powitalnym, który otrzymuje każdy uczestnik PPK zaraz po przystąpieniu do tego systemu. Oprócz niego w dokumencie znajduje się też wiele innych przydatnych informacji.
Jak więc wyraźnie widać – sprawdzenie stanu konta PPK czy wejście na platformę nie są specjalnie skomplikowanymi procesami. Wystarczy posiadać odpowiednie dane umożliwiające logowanie.