TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Jak sprawdzić czy iPhone jest oryginalny? – ISPortal.pl

Sprzęt Apple jest wciąż niezwykle popularny i jego zwolenników nie odstraszają nawet wysokie ceny urządzeń. Za najnowsze modele trzeba zapłacić kilka, a czasem nawet kilkanaście tysięcy, gdy posiada dodatkowe wyposażenie. Dlatego tak istotne jest sprawdzanie, czy kupowany sprzęt jest oryginalny i czy później nabywca nie będzie miał problemów z korzystaniem z niego czy naprawą w razie uszkodzenia. Istnieje kilka sposobów na zweryfikowania oryginalności danego urządzenia.

Jak sprawdzić czy iPhone jest oryginalny?

Chociaż handel urządzeniami podrabianymi jest nielegalny, to na rynku można znaleźć wiele imitacji iPhonów. Odbiegają one funkcjonalnością i jakością od oryginalnego sprzętu, chociaż wizualnie potrafią go bardzo dobrze odwzorowywać.

Żeby sprawdzić, czy dany iPhone jest oryginalny, najpierw można porównać jego pudełko z innymi, których oryginalność jest pewna. Tutaj trzeba zwrócić uwagę na font, jego grubość, czytelność, ale również na naklejki i ich odcień. Jeśli któryś z elementów odbiega, to można podejrzewać urządzenie i pudełko podrobione.

Kolejnym krokiem do sprawdzenia oryginalności iPhone’a jest otworzenie pudełka i zwrócenie uwagi na to, w jaki sposób zostały w nim umieszczone wszystkie elementy. Kabel USB-C – Lightning powinien być zawinięty wokół papierowego szkieletu. Nie jest on w żaden sposób przyklejony. Wypełnienie pudełka jest papierowe, a nie plastikowe. Sam telefon nie jest zabezpieczony żadnymi filiami bąbelkowymi i ma jedynie papierową naklejkę zabezpieczającą na ekranie.

Sam telefon, a właściwie jego waga, też może dostarczyć sporo informacji. iPhony są dość ciężkie i mają szczegółowo wykonane detale. W urządzeniach podrobionych korzysta się z komponentów o gorszej jakości, co jest odczuwalne w niższej wadze urządzenia.

Niedbale wykonana podróbka może też nie pasować oryginalne etui na telefon. Jej obudowa może mieć niestandardowy rozmiar, a poszczególne elementy znajdować się w trochę innych miejscach np. kamera czy kamery.

Kolejnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest system, na którym pracuje urządzenie. Podróbki iPhonów nie maja systemu IOS, tylko Android. Nakładka graficzna imituje oprogramowanie Apple, ale sam system nie ma z tym nic wspólnego. Żeby to zweryfikować można wejść do sklepu AppStore i spróbować pobrać dowolną aplikację dedykowaną do iPhonów. Jeśli nie chce się ona uruchomić, oznacza to telefon podrobiony.

Fałszywe iPhony nie obsługują też podstawowych funkcji Apple. Są to chociażby SIRI czy Touch ID. Nie pozwalają również na korzystanie z usług Apple.

Jak sprawdzić, czy iPhone jest oryginalny po IMEI?

Chyba najlepszym sposobem na sprawdzenie oryginalności IPhone’a jest numer IMEI. Można go zobaczyć w ogólnych ustawieniach telefonu. Powinien zgadzać się z IMEI z obudowy urządzenia. W nowych telefonach umieszczono go na kieszeni na kartę SIM.

W przypadku braku zgodności numeru IMEI w ustawieniach i na urządzeniu, może się okazać, że dany iPhone został złożony z kilku różnych modeli telefonów Apple.

Oryginalność telefonu można sprawdzić także w witrynie producenta. Tam po wpisaniu określonego numeru wyświetlają się informacje o urządzeniu. Jeśli dotyczą innego modelu niż oferowany przez sprzedawcę, to również sygnał, że złożono go z części różnych smartfonów.

Jak sprawdzić czy iPhone jest oryginalny po numerze seryjnym?

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy numer urządzenia jest zgodny z tym, który widnieje na pudełku. To pierwszy krok do weryfikacji.

Oryginalność urządzenia na podstawie numeru seryjnego można sprawdzić na stronie checkcoverage.apple.com. Wpisuje się tam numer i postępując zgodnie z poleceniami przechodzi przez procedurę weryfikacji oryginalności urządzenia.

Warto też zapoznać się ze znaczeniem liter w numerze seryjnym iPhone’a.

M oznacza nowego iPhone’a. F to iPhone używany, który został jednak poddany certyfikowanej odnowie firmy Apple i jako taki uznaje się właściwie jak nowy.

W tym przypadku cena jednak powinna być niższa. Niektórzy sprzedawcy oferują je w pełnej cenie jako zupełnie nowe urządzenia. Wiedza na temat oznaczenia pozwoli uniknąć takiego nadużycia.

Źródło: Apple suport, 4kom.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze