Zabezpieczenia biometryczne jeszcze niedawno były czymś, co kojarzyło nam się głównie z technologią ukazywaną na filmach, gdzie, żeby dostać się np. do sejfu, wykorzystywane były specjalne zamki ze skanerem siatkówki oka czy odcisku dłoni.
Dziś jednak posiadamy na tyle rozwiniętą technologię, że tego typu rozwiązania stosowane są powszechnie w wielu urządzeniach i aplikacjach – w tym również w smartfonach, które praktycznie każdy z nas nosi w kieszeni. Skaner odcisku palca w przycisku blokady ekranu? A może podobne rozwiązanie ukryte pod powierzchnią wyświetlacza? Takie opcje jeszcze niedawno wywoływały zdumienie i były często product sellerem danego modelu. Dziś taką rolę odgrywa zupełnie inne i według wielu – lepsze rozwiązanie, którym jest rozpoznawanie twarzy.
Za pomocą specjalnego modułu urządzenie skanuje twarz. W ten sposób tworzy niepowtarzalny model. To sprawia, że dostęp do urządzenia można uzyskać wyłącznie poprzez ustawienie go na wprost swojej twarzy, tak aby wszystkie punkty z modelu zostały rozpoznane przez czujniki. Co więcej – technologia ta jest już tak rozwinięta, że cały proces trwa ułamek sekundy. To oznacza, że jest szybsza niż wpisywanie klasycznego hasła.
Nie wszystkim jednak odpowiada takie rozwiązanie. Istnieje wiele osób, którym biometria jest niepotrzebna i ufają tradycyjnym rozwiązaniom. Część z nich jest również zdania, że wykorzystując takie opcje, udostępnia się producentom telefonów zdecydowanie więcej danych, niż potrzeba. Z tego powodu na różnych forach i nie tylko pojawiają się pytania dotyczące rozpoznawania twarzy Google – jak wyłączyć, jak działa czy jakich danych dostarcza na zewnątrz.
Jak wyłączyć rozpoznawanie twarzy w Huawei?
Funkcja rozpoznawania twarzy na dobre zagościła już na rynku smartfonów. Dzięki temu jest dostępna w coraz większej ilości modeli, w tym również marki Huawei. Chcąc wyłączyć opcję odblokowywania za pomocą twarzy, należy najpierw wejść w ustawienia telefonu. Następnie wystarczy wybrać pozycję Odblokowywanie za pomocą twarzy i dalej Usuń dane twarzy.
Trzeba przy tym pamiętać, że położenie danej opcji w ustawieniach może różnić się w zależności od wersji nakładki graficznej EMUI dostarczanej przez producenta urządzenia.
Jak wyłączyć rozpoznawanie twarzy na Facebooku?
Jak już wspomnieliśmy – rozpoznawanie twarzy wykorzystywane jest teraz również w rozmaitych aplikacjach. Takiej okazji do dalszego rozwoju nie mógł przegapić oczywiście Facebook. Właściciele platformy również wprowadzili do swojego systemu narzędzie umożliwiające rozpoznawanie twarzy.
Chcąc wyłączyć tę opcję, należy po zalogowaniu się do swojego profilu na portalu kliknąć w rozwijanym po prawej stronie menu zakładkę “Ustawienia”, a następnie z listy po lewej stronie wybrać “Rozpoznawanie twarzy”. Z tego miejsca za pomocą 2 ruchów można zmienić ustawienia tej funkcji – wyłączyć ją lub włączyć.
W przypadku rozpoznawania twarzy Facebook wykorzystuje tę opcję w nieco inny sposób – dopasowuje naszą twarz m.in. do zdjęć wstawionych przez znajomych, od razu nadając odpowiedni znacznik.
Jak wyłączyć rozpoznawanie twarzy Windows 8?
W systemie Windows rozpoznawanie twarzy jest wykorzystywane jako forma zabezpieczenia – a więc tak samo, jak w przypadku smartfonów. Jego zadanie polega nie tylko na ochronie urządzenia przed nieautoryzowanym dostępem kogoś z zewnątrz, ale także zapewnia przyspieszenie i ułatwienie procesu logowania dla użytkowników.
W systemie operacyjnym od firmy Microsoft moduł rozpoznawania twarzy znajduje się w pakiecie funkcji Windows Hello. Aby go wyłączyć, należy udać się do ustawień, a następnie wybrać z listy konta użytkowników oraz opcje logowania. W tym miejscu możemy wyłączać funkcje Windows Hello, jak i cały program, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Jak działa rozpoznawanie twarzy w telefonie?
Rozpoznawanie twarzy w smartfonach działa na różne sposoby i zależy to od tego, jaką technologię do tego rozwiązania wybierze producent. Jedna z najpopularniejszych marek, czyli Apple wykorzystuje w swoich telefonach specjalne urządzenie tzw. dot projector. Za jego pomocą powstaje model twarzy użytkownika, a także wykorzystuje się go podczas próby zalogowania do urządzenia.