W obecnych czasach telewizja nie jest niczym niecodziennym. Większość społeczeństwa posiada w swoim domu telewizory, aby móc oglądać wiadomości, nowinki ze świata czy swoje ulubione seriale. Teraz nikt, siadając przed telewizorem, nie zastanawia się nad tym, jak to kiedyś było bez telewizorów i jak właściwie one działają. Są, działają i to jest najważniejsze. Warto jednak dowiedzieć się, jak to wszystko pracuje i jak działa, że teraz wystarczy usiąść przed telewizorem i dowiedzieć się wszystkiego, co dzieje się w świecie.
Potrzeba było bardzo wielu lat na to, aby za pomocą anteny satelitarnej móc odbierać wiele różnych kanałów telewizyjnych. Łączność satelitarna jest oparta na falach radiowych, dzięki którym sygnał najpierw trafia do satelity, znajdującej się w kosmosie. Pełni ona rolę przekaźnika w tym wszystkim. Następnie sygnał z satelity, trafia do anteny satelitarnej i trafia na ekran telewizorów. Także jak widać, nasz ulubiony program telewizyjny musi pokonać całkiem sporą trasę, abyśmy mogli go włączyć.
Satelita znajduje się na wysokości praktycznie 35 786 km nad równikiem, przez co jest on niezauważalny dla naszego oka oraz wydaje się w ogóle nie ruszać, a jednak stale się przemieszcza. To urządzenie okrąża Ziemię w zaledwie dobę gwiazdową, dzięki czemu zawsze znajduje się nad tym samym punktem. Dodatkową ciekawostką jest fakt, że sygnał, który jest nadawany do satelity, jest na innej częstotliwości niż ten odbierany. Takie działanie ma na celu unikanie interferencji. Satelita wzmacnia odbierany sygnał i dopiero po tym wysyła go z powrotem na Ziemię, korzystając ze specjalnych anten kierunkowych. Sygnał z Ziemi, nazywany uplinkiem, nadawany jest zakresem mikrofalowym, dlatego właśnie po dotarciu do satelity, jest on wzmacniany i kierowany jako downlink na innych częstotliwościach w stronę naszych “talerzy”.
Jaka antena do telewizji satelitarnej?
Trzeba pamiętać, że najważniejsza jest czasza. Jest ona głównym elementem, dzięki któremu można oglądać różne programy w telewizji. Służy do bezpośredniego odbioru sygnału oraz koncentruje go w swoim centrum, czyli w ognisku. Wybierając czasze, głównymi cechami, na które powinno zwrócić się uwagę, jest jej wielkość i materiał, z jakiego została wykonana oraz typ. Od wielkości zależy skuteczność odbioru sygnału. Na rynku są dostępne różne rozmiary, jednak na ogół zamykają się one w zakresie od 60 do 120 cm. Takie rozmiary na ogół wystarczą, aby odbiór był dobry, jednak jeżeli wiemy, że mieszkamy w miejscu z gorszym sygnałem, warto będzie zaopatrzyć się w większy talerz.
Trwałość czaszy będzie zależała od materiału, z jakiego jest ona wykonana. Na rynku dostępne są czasze z aluminium, stali, tworzyw sztucznych, a także ze stopów stali. Jakie cechy mają poszczególne materiały? Aluminiowa antena będzie bardziej wytrzymała na korozję, posiada niższą wagę od stalowej. Te stalowe będą najtańsze i ciężkie, mimo tego są stosowane najczęściej. Talerze ze stopów metali są bardzo dobre jakościowo, wyróżniają się dobrą trwałością oraz dobrymi parametrami technicznymi. Jednakże najtrwalsze i najlepsze są anteny z tworzyw sztucznych, które charakteryzują się bardzo dobrą ochroną przed złymi warunkami atmosferycznymi.
Typów anten wielu nie ma, ponieważ wyróżnia się dwa – paraboliczne i offsetowe. Paraboliczna antena jest przestarzała, posiada naprawdę tanią technologię. Natomiast Offsetowa jest nowsza i posiada lepszą technologię.
Ile kosztuje telewizja satelitarna?
Cena telewizji satelitarnej jest zależna od tego, u jakiego operatora się ją wykupi. Na rynku jest dostępnych wiele ofert, z którymi warto się zapoznać i porównać sobie, która wychodzi najbardziej opłacalnie. Na koszt umowy ma wpływ liczba wykupionych kanałów oraz czas jej trwania. Niestety odbieranie telewizji satelitarnej jest naprawdę rzadkością, niemniej jednak jest możliwe.
Odbiór telewizji satelitarnej za darmo
Warunkiem, który trzeba spełnić, aby odbierać telewizję satelitarną za darmo, jest wyposażenie się w sprzęt odbiorczy, tak zwany dekoder. Pozwala on na odbieranie poszczególnych kanałów. Niestety można się niemiło zaskoczyć przez taką opcję, ponieważ większość polskich kanałów będzie zakodowana, co znacznie utrudnia oglądanie telewizji.