Jadwiga Emilewicz na czele nowego Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Ministerstwo Cyfryzacji zostaje. Nowy Minister wkrótce!

375

Jadwiga Emilewicz została powołana przez prezydenta na stanowisko ministra w nowo utworzonym Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. Poprzednio Emilewicz była wiceministrem rozwoju. Najprawdopodobniej nie będzie już osobnego resortu cyfryzacji.
Powołano dwa nowe resorty: przedsiębiorczości i technologii oraz inwestycji i rozwoju. Tym drugim będzie kierował Jerzy Kwieciński, poprzednio wiceminister rozwoju. Nie podano na razie, jakie dokładnie będą kompetencje nowych resortów. Sama nazwa Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wskazuje, że będzie ono zajmowało się szerszym zakresem dziedzin niż Ministerstwo Cyfryzacji.
Jeden z urzędników z Ministerstwa Cyfryzacji przyznaje anonimowo:

Nikt nic nie wie, nie wiemy czy resort zmieni po prostu nazwę, zostanie połączony z innym czy rozwiązany. Totalne zaskoczenie, wszyscy w ministerstwie siedzą teraz na telefonach w korytarzach i próbują się czegoś dowiedzieć.

Paweł Szefernaker, który kieruje departamentem ds. cyberprzestrzeni w KPRM, poinformował:

Na pewno w najbliższym czasie pan premier i kancelaria poinformują, czy zostaną przejęte pewne kompetencje i obowiązki Ministerstwa Cyfryzacji. Trudno mi powiedzieć, czy to będzie w tym tygodniu, wszystko zależy od pana premiera

Jadwiga Emilewicz (była wiceministrem rozwoju) – związana z ugrupowaniem Polska Razem Jarosława Gowina.  Jest radną Sejmiku Województwa Małopolskiego i przewodniczącą Komisji Innowacji i Nowoczesnych Technologii. Była prezesem Fundacji Lepsza Polska.
UPDATE:
Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska:

Minister Anna Streżyńska została odwołana, ale resort cyfryzacji – wbrew wcześniejszym zapowiedziom – zostaje. Za kilka dni ma być nowy minister. Tymczasowo działalność ministerstwa nadzoruje premier Mateusz Morawiecki.