Zjazd MiŚOT w Wiśle to okazja do zapoznania się z ofertą przygotowywaną przez Projekt OdM. Spółka weszła do Grupy MiŚOT w styczniu 2025 r., a już widoczne są efekty jej pracy. Usługi programistyczne dla operatorów to chociażby ISP Patrol.
– Istnieją różne systemy monitoringów, ale nie są doskonałe. One nagrywają, ale na przykład w danym momencie się gdzieś odwroci kamera czy jest bardzo dużo materiału i potem jest problem, żeby odnaleźć odpowiednie nagranie. Dlatego postanowiliśmy znaleźć rozwiązanie i stworzyć lepszy system – zapowiedział na wstępie Maciej Musioł z Projektu OdM, Grupa MiŚOT.
ISP Patrol – czym jest i jak działa?
ISP Patrol to system monitoringu drogowego. Stworzył go Projekt OdM, który jest częścią Grupy MiŚOT. System służy do rejestracji i analizy ruchu pojazdów na drogach. W tym celu wykorzystuje kamery, poprzez które rozpoznaje tablice rejestracyjne i wykonuje zdjęcia samochodów.
ISP Patrol jest platformą Web dostępną z każdego miejsca na świecie. Kwestie dostępu w nim ustawione są hierarchicznie, czyli nad użytkownikiem jest administrator. To on ma pełny wgląd do działania systemu i użytkowników w nim.
ISP Patrol – co oferuje?
Pośród funkcji systemu znajdują się:
– wyszukiwanie informacji o pojazdach na podstawie numerów rejestracyjnych;
– ustawianie alarmów na wybrane tablice np. przypisane do poszukiwanych lub skradzionych samochodów;
– moduł statystyk i raportów, wspierający analizę natężenia ruchu drogowego.
– Operator czy policjant może wpisać w systemie numer rejestracyjny samochodu, który jest poszukiwany czy skradziony i otrzymuje sms-em czy na maila zdjęcie i dane, gdzie się pojazd znajduje. Można nawet szukać po fragmencie rejestracji i też jakieś informacje się pojawią – wyjaśnia Maciej Musioł.

– Jest to również system, który pozwala wskazywać statystyki, co jest interesujące dla urzędników, bo mogą otrzymać zestawienie liczby samochodów, które poruszają się po danej drodze – przestawil inny sposób wykorzystania systemu Maciej Musioł.
ISP Patrol – produkt dla MiŚOT-ów
MiŚOT-y zainteresowane wdrożeniem tego systemu na swoim terenie mogą liczyć na wsparcie i współpracę. OdM posiada specjalistów ds. pozyskiwania środków zewnętrznych dla gmin. Wspiera także operatorów w całym procesie.
Zadaniem lokalnego operatora jest montaż kamer oraz dostarczenie do nich łącza. Ma z tego stały abonament. Projekt OdM wspólnie z EPIX zajmuje się przechowywaniem i zarządzaniem zgromadzonymi danymi.
System już został pilotażowo wdrożony w Raciborzu w województwie śląskie. Jego działanie może wspierać policję i służby miejskie w pracy.
Zainteresowanie prezentacją było spore.

Czytaj także:
Maciej Musioł z Projektu OdM, Grupa MiŚOT