TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Internetowe Konto Pacjenta (IKP)

Internetowe Konto Pacjenta to nowoczesna aplikacja, dzięki której można mieć wgląd do swojej historii medycznej w telefonie. Jej popularność znacznie wzrosła po wybuchu pandemii COVID-19. Dzięki niej można bowiem sprawdzić wynik testu na obecność koronawirusa, zapisać się na szczepienie lub śledzić przebieg kwarantanny.

Samo założenie konta jest bardzo proste, wystarczy jedynie mieć dostęp do bankowości elektronicznej. Co więcej, posiadanie IKP niesie ze sobą wiele korzyści. Dzięki niemu aktualne recepty są zawsze pod ręką oraz można sprawdzić zaplanowane wizyty u lekarza.

Jak założyć (IKP) Internetowe Konto Pacjenta krok po kroku?

Wiele osób może zastanawiać się, jak założyć Internetowe Konto Pacjenta krok po kroku. Aby tego dokonać, należy utworzyć profil zaufany. Istnieje taka możliwość zarówno w urzędzie, w oddziale NFZ, jak i ZUS.

Profil zaufany to bezpłatny, elektroniczny podpis, dzięki któremu można załatwić wiele spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Dzięki niemu istnieje również możliwość otrzymania dostępu do portalu z informacjami medycznymi. Jednak jak założyć Internetowe Konto Pacjenta w jeszcze inny sposób?

Dostęp do bankowości elektronicznej również daje możliwość zalogowania się do Internetowego Konta Pacjenta – jak założyć własny profil za pośrednictwem banku? Wystarczy jedynie posiadać konto w danej placówce, a następnie wypełnić formularz o założenie profilu zaufanego.

Obecnie IKP obsługuje aż 14 banków, tak więc założenie profilu zaufanego jest niezwykle proste. Posiadając taki profil do IKP, można zalogować się w taki sam sposób, w jaki robi się to w przypadku bankowości elektronicznej.

IKP (internetowe konto pacjenta) – co tam można znaleźć?

IKP (Internetowe Konto Pacjenta) to bardzo wszechstronna aplikacja, która pozwala na swobodny oraz bezpieczny dostęp do danych medycznych. Jego posiadacz ma wgląd do wszystkich recept, zarówno elektronicznych, jak i papierowych, wystawianych od początku 2019 roku. Znajdują się tam informacje o ich realizacji, w tym podana apteka, nazwy leków oraz data.

Ponadto znaleźć można tu pełną historię leczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia od 2008 roku. Pacjent ma możliwość sprawdzenia, jakie zabiegi czy badania były wykonywane oraz ich koszt. Ponadto w aplikacji można złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ.

W IKP dostępne są również e-skierowania na badania, wizyty w szpitalu itp. W przyszłości dostępna ma być także dokumentacja medyczna. Natomiast za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta nie można umówić się na wizytę lekarską czy zgłosić zapotrzebowanie na nową receptę.

IKP profil pacjenta – wizyty u lekarza dostępne z poziomu aplikacji

Posiadając Internetowe Konto Pacjenta, można sprawdzać oraz kontrolować wizyty u lekarzy. W specjalnej zakładce znajdują się zaplanowane wizyty w szpitalu czy terminy badań w laboratoriach. Elektroniczny profil pacjenta to rozwiązanie przyjazne szczególnie osobom starszym oraz z zaburzeniami odporności. Tacy ludzie nie muszą udawać się do lekarza, ponieważ ten sam może wystawić receptę, która widoczna będzie w Internetowym Koncie Pacjenta.

Elektroniczny profil pacjenta IKP – dostęp do e-recept

Jakie jeszcze korzyści daje elektroniczny profil pacjenta? E-recepty to duże ułatwienie. Dzięki temu nie trzeba już martwić się zgubieniem fizycznej wersji czy czekać w kolejce u lekarza. Ponadto elektroniczna recepta umożliwia odebranie leków w dowolnej aptece bez ryzyka utraty refundacji.

W IKP po zrealizowaniu recepty pojawią się informacje, kiedy leki zostały wykupione oraz w jakiej aptece. Ponadto są cały czas widoczne, dzięki czemu użytkownik wie, jakie preparaty kupił. Jest to bardzo duże ułatwienie dla pacjentów.

Internetowe konto pacjenta — wynik COVID-19

Portal bardzo dużą popularność zyskało po wybuchu pandemii koronawirusa. Jakie korzyści pod tym względem daje Internetowe Konto Pacjenta? Wynik COVID-19 pojawia się od razu w systemie, nie trzeba więc długo czekać na informację z laboratorium. Pozwala to lepiej zaplanować kwarantannę w przypadku pozytywnego wyniku oraz nie obniża ryzyko zarażenia się przez innych. Dzięki IKP można także zapisać się na test COVID-19 w dowolnym laboratorium.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze