Dostęp do szybkiego połączenia internetowego ma w Polsce prawie 580 tys. gospodarstw domowych. Systematycznie rośnie również liczba podłączeń na obszarach wiejskich (wzrost o 11,5%) i terenach o średnim stopniu zurbanizowania (wzrost o 10,8%).
Raport „Społeczeństwo informacyjne w Polsce” to tegoroczne podsumowanie danych dotyczących dostępu do sieci w naszym kraju.
Polski rząd informuje, że dzięki inwestycjom z PO PC, do 2023 roku dostęp do Internetu zyska ponad 2 mln gospodarstw. Planowany przyrost wygląda następująco:
- 2021 r. – 1,2 mln gospodarstw domowych,
- 2022 r. – 1,8 mln gospodarstw domowych,
- 2023 r. – 2,1 mln gospodarstw domowych.
Minister Marek Zagórski przekazał, że zgodnie z jego wizją tworzony jest dostęp do sieci na terenach wykluczonych, na których inwestycje długoterminowe są nieopłacalne. „Przeznaczamy na ten cel ponad 6 miliardów zł. W efekcie, w całej Polsce realizowane są projekty, które zapewnią dostęp do bardzo szybkiego Internetu dla ponad 2 milionów gospodarstw domowych. Dodatkowo, dostęp do nowoczesnej infrastruktury szerokopasmowej otrzyma ponad 10 tysięcy szkół i ponad 100 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Inwestycje realizowane są w niemal 31 tysiącach miejscowości, z czego 30 tysięcy to wsie lub osady – powiedział sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów”.
Szacuje się też, że ze środków własnych operatorów, połączonych do szybkiej sieci zostanie jeszcze ok. miliona gospodarstw. Daje to 90,4% gospodarstw domowych w Polsce, które mogą korzystać z globalnej sieci.
Wnioski? Twórcy raportu są zdania, że Internet w Polsce wypada całkiem nieźle, również w odniesieniu do innych krajów europejskich. Różnice i dysproporcje w dostępie do sieci stają się coraz mniej widoczne, a kolejne inwestycje czekają już w kolejce.
Źródło: gov.pl