Rada Unii Europejskiej ds. transportu, telekomunikacji i energii kilka dni temu podjęła decyzję w sprawie wprowadzenia w całej Unii szerokopasmowego internetu nowej generacji. Już za cztery lata miałby on być dostępny w przynajmniej niektórych krajach wspólnoty.
Mowa tutaj o wykorzystaniu w UE pasma ultrawysokich częstotliwości radiowych (UHF) 470-790 MHz, które obecnie wykorzystywane jest głównie na potrzeby telewizyjnych usług nadawczych. Do 2020 roku Unia chce udostępnienia większej liczby częstotliwości w paśmie 700 MHz na potrzeby usług mobilnych. Zdaniem unijnych urzędników, takie pasmo jest doskonałe do dostarczania wysokiej jakości usług dostępu do internetu, bez względu na miejsce pobytu użytkownika. Witold Kołodziejski, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, mówił w Brukseli, że do 2020 roku państwa członkowskie muszą udostępnić operatorom to pasmo. Minister zaznaczył jednak, że istnieje możliwość przesunięcia tego terminu o dwa lata. Spowodowane jest to tym, że na tych częstotliwościach w niektórych krajach nadają niektóre stacje telewizyjne. Te programy trzeba będzie zatem przenieść na zakres niższych częstotliwości.
Celem takiej zmiany – jak powiedział Kołodziejski – “jest przede wszystkim dobra częstotliwość, aby uzyskać bardzo dobry internet, świetny zasięg, (…) (internet) bardzo szybki, bo mówimy tu o przepustowościach realnych rzędu kilkuset megabitów na sekundę. Czyli tak naprawdę to dość powszechna usługa internetu szerokopasmowego LTE najnowszej generacji, na której będą mogły być świadczone nie tylko proste usługi, jak poczta elektroniczna, ale też już te zaawansowane, czyli multimedialne streamingi i cała masa technologii, które potrzebują dobrych łączy internetowych”.
W naszym kraju przeszkodą do wprowadzenia innowacyjnych zmian mogą być kraje za naszą wschodnią granicą. Wynika to z tego, że sposób, w jaki korzystają z pasma 700 MHz, może zakłócać działanie sieci w Polsce. Podobny problem ma także Rumunia, jeżeli chodzi o granicę ukraińską. Komisja Europejska zadeklarowała pomoc i wstępne wsparcie negocjacyjne.
Źródło: Interia
Internet nowej generacji już w 2020 roku?
przeczytaj najnowszy numer isporfessional