TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

internet.gov.pl – 25 mln wyświetleń

Pod adresem internet.gov.pl znajduje się publiczna i bezpłatna baza danych. Można w niej sprawdzić, kto i jakie usługi szerokopasmowe oferuje pod danym adresem. Od 1 stycznia 2023 r. dziennie strona otwierana jest ponad 50 tysięcy razy. W sumie ma już ponad 25 mln wyświetleń.

Portal internet.gov.pl to nie tylko miejsce, w którym można sprawdzić dostępność usług szerokopasmowych -pod danym adresem. Pozwala też na oznaczenie pustostanów, ponadto umożliwia sprawdzenie, czy w danej okolicy operatorzy będą realizować plany inwestycyjne. Nic zatem dziwnego, że zainteresowanie portalem jest sporo. Od 1 stycznia 2023 r. dziennie pojawia się tam 50 tysięcy wyświetleń. W sumie przekroczono ich już 25 mln.

Znajdująca się na stronie baza jest na bieżąco aktualizowana. Do dostarczania informacji do tego niezbędnych zobowiązane są podmioty świadczące usługi szerokopasmowe. Raz w miesiącu obowiązek taki mają podmioty posiadające posiadających poniżej 50 tysięcy punktów adresowych w zasięgu. Raz w tygodni taki obowiązek mają podmioty posiadające powyżej 50 tysięcy punktów adresowych w zasięgu.

Plany inwestycyjne zgłaszane są raz w miesiącu.

Zgłaszanie zapotrzebowania na internet

Aby zgłosić zapotrzebowanie na usługi szerokopasmowe należy kliknąć na głównej stronie internet.gov.pl „Zgłoś potrzebę dostępu do Internetu” lub znaleźć na mapie konkretny adres, kliknąć go i następnie wybieraż „Chcę Internet”.

W 2023 roku w ten sposób zgłoszono zapotrzebowanie na dostęp do internetu ponad 55 tys. razy. Popularność tej funkcji widoczna jest także w bieżącym roku. Tylko w ciągu dwóch miesięcy takie zapotrzebowanie zgłoszono 13 tys. razy.

Pojawiła się też nowa funkcja „Mój punkt adresowy”. Jeśli nastąpią zmiany w danym punkcie adresowym takie jak dodanie usługi czy planu inwestycyjnego, to system będzie wysyłał powiadomienie zainteresowanym tym osobom.

Operatorzy i samorządy w systemie

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni mogą raportować zasięg swojej sieci jako teoretyczny lub rzeczywisty. W przypadku zasięgu teoretycznego jest to sytuacja, w której przedsiębiorca telekomunikacyjny byłby zobowiązany do pozyskania odrębnych zgód, np. wspólnoty lub spółdzielni lub przeprowadzenia drogich lub czasochłonnych prac przyłączeniowych danej lokalizacji. Wtedy można uznać, że dana nieruchomość mogłaby zostać przyłączona do internetu szerokopasmowego, ale wymagałoby to szczególnych nakładów formalnych, czasowych lub finansowych. Nie zawsze konieczne do poniesienia koszty w jakikolwiek sposób się kalkulują.

W systemie swoje miejsce maja również samorządy. To u nich mieszkańcy szukają informacji o tym, czy jest lub kiedy będzie zapewniony dostęp do szybkiego internetu w ich miejscu zamieszkania. Założenie przez samorządy konta na internet.gov.pl umożliwia dostęp do raportu ze statystykami dotyczącymi stanu dostępu do internetu na terenie jednostki samorządu oraz zbiorczej listy poparcia budowy sieci szerokopasmowych.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze