TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Intel rezygnuje z koparek kryptowalut

Intel postanowił zrezygnować z produkcji koparek kryptowalut. Firma kończy produkcję układów Blockscale 1000 do kopania Bitcoinów. Decyzja została podjęta zaledwie rok po wprowadzeniu ich do produkcji.

Układy Intel Blockscale 1000 Intel wprowadził w marcu 2022 r. Układy ASIC do kopania Bitcoinów to miała być doskonała produkcja na biznes i wejście na dochodowy rynek. Jednak koniec 2022 r. zmienił sytuację na rynku kryptowalut. Wirtualne waluty zaczęły tracić na wartości, przez co kopanie ich stało się nieopłacalne. Niezależnie czy robiło się to przy użyciu kart graficznych czy specjalistycznych układów ASIC.

Dlatego Intel wycofuje się ze swojego pomysłu na udział w rynku kryptowalut. Serwis Tom’s Hardware poinformował, że pojawił się komunikat zapowiadający koniec produkcji układów z serii Blockscale 1000. Z uwagi na klientów, którzy jednak chcieliby jeszcze je nabyć, firma przyjmować będzie zamówienia do października 2023 r., a dostawy realizować do kwietnia roku 2024.

Takie stopniowe rezygnowanie z produkcji ma służyć firmom, które chciały uniezależnić się od chińskich producentów. Podpisały one umowy długoterminowe na dostawy dużej liczby chipów Blockscale. Intel zapewnia również, że klientom zapewni tym klientom wsparcie.

Firma swoją decyzję wyjaśnia także skupieniem skupieniem się na strategii IDM 2.0. Dlatego rezygnacja z nierentownych przedsięwzięć jak chipy Blockscale czy wcześniej pamięć Optane i modemy 5G, to strategia firmy mająca dawać jak największe zyski niezależnie od różnych technologii pojawiających się na świecie. Intel angażuje się tylko w to, co nie przyniesie strat.

Ale to nie ostatni słowo Intela w kwestii rynku koparek kryptowalut. Firma będzie monitorować sytuację i jeśli ta się zmieni, możliwe je ponowne zaangażowanie w produkcję.

Źródło: dobreprogramy.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze