TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Inflacja osiągnie 7 proc. na przełomie 2021 i 2022 r.

Inflacja ciągle rośnie. Analitycy Credit Agricole oszacowali, że na przełomie 2021/2022 r. może osiągnąć nawet 7 proc. A to spowoduje jeszcze większy wzrost cen żywności, energii i paliw.

Z miesiąca na miesiąc GUS podaje informacje o wzroście inflacji. We wrześniu ceny wzrosły o 5,9 proc rdr. Inflacja w sierpniu wyniosła 5,5 proc. rdr.

Analitycy Credit Agricole wskazali, że poziom inflacji jest najwyższy od czerwca 2001 r., a od pół roku przekracza górną granicę odchyleń od celu inflacyjnego NBP.

Kierunek wzrostu inflacji to przede wszystkim wyższe ceny żywności i napojów bezalkoholowych – 4,4 proc. rdr we wrześniu. Ale także wyższe ceny gazu, energii cieplnej i opału, czyli nośników energii – 3 proc. rdr we wrześniu oraz bardzo wysoka dynamika cen paliw, bo aż 28,6 proc. rdr we wrześniu, która wynika ze światowego wzrostu cen ropy.

Analitycy Credit Agricole podają, że na wzrost inflacji wpływ miała również wyższa inflacja bazowa. We wrześniu wzrosła ona do 4,3 proc. rdr wobec 3,9 proc. w sierpniu. Inflacja bazowa rośnie pomimo wysokiej bazy związaną z falą podwyżek covidowych w pierwszej fazie pandemii.

“Podobnie jak w poprzednich miesiącach struktura danych o inflacji bazowej wskazuje, że częściowo wynika to z realizacji odłożonego popytu w zamrożonych w poprzednich miesiącach sektorach gospodarki, którego kumulacja ma proinflacyjny charakter. Wsparcie dla takiej oceny stanowi utrzymujący się wzrost inflacji w kategorii +restauracje i hotele+” – stwierdzili ekonomiści.

Dlatego analitycy przewidują, że kolejne miesiące to dalszy wzrost inflacji, a na przełomie 2021 i 2022 r. osiągnie ona około 7 proc. Średniorocznie natomiast wyniesie 4,8 proc. w 2021 r. i 4,9 proc. w 2022 r.

Najbliższe miesiące to zdaniem analityków wzrost cen jedzenia i napojów bezalkoholowych, nośników energii, paliw i nadal wyższa inflacja bazowa. Analiza nie uwzględniła natomiast podniesienia akcyzy na alkohol i papierosy w 2022 r., co zapowiada rząd.

Źródło: wirtualnemedia.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...