TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Iliad na zakupach – na Play może się nie skończyć

Play Communications przyjął ofertę przejęcia akcji przez francuską grupę iliad. Po ogłoszeniu tej decyzji wartość akcji operatora wzrosła niemal o 37 procent.

– Biorąc pod uwagę wszystkie podobieństwa i korzyści, Zarząd Play pozytywnie podchodzi do oferty złożonej przez iliad – stwierdził Jean-Marc Harion, Prezes Zarządu Play. – Widzimy przed nami wiele ekscytujących wyzwań na polskim rynku, takich jak: rozwój technologii 5G, wdrożenie oferty sieci szerokopasmowej, rozwój usług chmurowych oraz zaproponowanie nowego podejścia do telewizji. Cieszymy się, że będziemy mogli podjąć te wyzwania z naszym nowym przyszłym udziałowcem.

Obie firmy zaznaczyły, że podstawą ich strategii są innowacyjność, prostota i odpowiedzialność oraz że pragną osiągnąć jak najbardziej efektywną strukturę kosztów w sektorze telekomunikacyjnym poprzez elastyczność biznesową, kreatywność i dynamikę działania.

– Play i iliad mają wiele wspólnego – podkreślił Thomas Reynaud, prezes Zarządu Grupy iliad, komentując ofertę przejęcia pakietu kontrolnego. – Obie firmy weszły na ustabilizowane rynki telekomunikacji jako nowe podmioty, kwestionując status quo, wprowadzając innowacyjne i proste oferty, które były w najlepszym interesie klientów. Dlatego też połączenie sił obu firm jest logicznym biznesowo ruchem. Po dokonaniu tej
transakcji Play wkracza w nowy rozdział. Dokonania zespołu Play na rynku usług mobilnych są doskonałym fundamentem do dalszego rozwoju, w szczególności w segmencie stacjonarnych usług szerokopasmowych i ultra-szybkich usług szerokopasmowych, co do których iliad wniesie swoje doświadczenie. Cieszymy się, że iliad wkracza na polski rynek – dodał.

W komentarzach ekspertów rynku telekomunikacyjnego dotyczących tej transakcji pojawia się wątek konieczności uzyskania zgody Komisji Europejskiej, z czym nie powinno być problemu, gdyż jest to zmiana właścicielska, oraz prawdopodobne przyszłe poszerzenie oferty Play o dostęp do internetu stacjonarnego i usług konwergentnych. Pojawiła się także teza, że to nie koniec francuskich inwestycji i że w przyszłości iliad może być zainteresowany zakupem akcji UPC lub Vectry.

Jednocześnie dominuje przekonanie, że dotychczasowi użytkownicy nie odczują większych zmian w usługach, z których korzystają.

Grupa iliad zatrudnia obecne 11 000 pracowników i posiada 26 milionów klientów we Francji i Włoszech.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze