TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Iliad i inni inwestują w nowoczesne technologie

Operator sieci Iliad, założony przez francuskiego miliardera Xaviera Niela, nie zwalnia tempa i zbliża się do liczby 50 mln klientów na trzech głównych rynkach. Dostawca usług mobilnych i szerokopasmowych, działający we Francji, Włoszech i Polsce, odnotował 10,4 proc. wzrost rocznych przychodów, osiągając 9,24 mld euro.

Firma spodziewa się przekroczenia rocznego celu sprzedaży na poziomie 10 mld euro. Grupowy EBITDA wzrósł o 4,2 proc., osiągając 3,44 mld euro. Na koniec zeszłego roku Iliad miał 15 mln klientów usług mobilnych i 7,4 mln klientów szerokopasmowych we Francji, 10,7 mln klientów mobilnych i 207 tys. stałych klientów szerokopasmowych we Włoszech oraz odpowiednio 13 mln i 2 mln w Polsce.

– Iliad w 2023 roku postawił wszystko na jedną kartę, zdobywając silną pozycję na rynkach Francji, Włoch i Polski – stwierdził prezes firmy Thomas Reynaud – Grupa przekształciła się również w ciągu roku, inwestując masowo w sztuczną inteligencję, chmurę i łączność dla firm. Umacnialiśmy naszą solidną pozycję finansową, co umożliwiło nam podpisanie umowy na zostanie głównym akcjonariuszem Tele2 na początku 2024 roku i rozszerzenie naszego zasięgu geograficznego na osiem krajów. Zamierzamy pozostać na ścieżce zwycięstwa, dążąc do zostania piątym co do wielkości operatorem telekomunikacyjnym w Europie!

Natomiast inwestycja Xaviera Niela w sektorze telekomunikacyjnym w Irlandii nie przynosi jednak wyłącznie pozytywnych wiadomości. Irlandzki telekom Eir zgłosił 4 proc. wzrost rocznych przychodów do prawie 1,3 mld euro w 2023 roku, przyciągając więcej abonentów usług mobilnych i szerokopasmowych. Eir zakończył rok 2023 z około 1,4 miliona klientów mobilnych, co stanowi wzrost o 8 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem, oraz 869 tysiącami użytkowników stałego szerokopasmowego dostępu do Internetu, co oznacza wzrost o 3proc.. Większość to umowy abonamentowe.

Co robią inni?

Ericsson i Nokia intensywnie inwestują w rozwój własnych technologii chipów, co ma kluczowe znaczenie dla rozwoju sieci 5G. Z kolei japoński operator SoftBank współpracuje z Arrcus i gigantem chipów Nvidia w celu realizacji koncepcji, która ma na celu dostarczanie danych przez superbezpieczne sieci 5G.

Na rynku rosną wymagania dotyczące usług gigabitowych, Internetu Rzeczy (IoT) oraz aplikacji do udostępniania plików, co sprawia, że przedsiębiorstwa coraz bardziej potrzebują technologii LAN, które nie tylko sprostają obecnym wymaganiom, ale także przewyższą je w miarę zwiększania potrzeb klientów. Nokia twierdzi, że ma rozwiązanie: nowy wewnętrzny terminal sieci optycznej (ONT), który może zapewnić szybką łączność w budynkach.

Nowe gniazdo sieciowe ONT od Nokii jest częścią szerokiego portfolio optycznych LAN firmy, które ma pomóc przedsiębiorstwom w realizacji celów środowiskowych, społecznych i zarządzania (ESG). Ponadto, optyczne LANy są ekologicznie zrównoważone i wykorzystują komponenty pasywne, ograniczając tym samym liczbę elementów sieci zużywających energię. Nokia dodaje, że nowe ONT może rozszerzyć zasięg sieci optycznej LAN w przedsiębiorstwie, dostarczając znacznie zwiększoną pojemność danych dla personelu korzystającego z aplikacji intensywnie wykorzystujących wideo, głos i dane w sieci. W tym kontekście, ONT jest w stanie zasilać dodatkowe urządzenia końcowe, takie jak punkty dostępowe czy kamery, i może być bezpiecznie zamontowane na ścianie, aby oszczędzać miejsce i zmniejszyć ryzyko uszkodzenia lub kradzieży.

Lokalnie w Polsce

W nowoczesne inwestuje też polska Grupa MiŚOT, która zrzesza małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych. Inicjatywa rośnie w siłę, rozwijając się szybciej niż reszta uczestników rynku telekomunikacyjnego.

W ostatnich latach spółki należące do Grupy zainwestowały m.in. w rozwój technologii GPON/10GPON, 5G (projekt KoalaTel), i OTT/IPTV (KameleonTV), a także znacząco wpłynęły na pozytywne postrzeganie LoRaWAN w Polsce dzięki projektowi MdI (internetrzeczy.pl).

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze