TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Ile jest polskości w Polsacie?

KRRiT oczekuje od Polsatu przekazania danych dotyczących struktury własności firmy. Głównie chodzi o dokładne informacje o zagranicznych spółkach Zygmunta Solorza. Procedura jest przeprowadzana z inicjatywy Tadeusza Kowalskiego i może wydłużyć procedurę rekoncesyjną Polsatu.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przeprowadza procedurę dotyczącą przedłużenia koncesji dla czterech kanałów Polsatu:
– Polsat Cafe , która wygasa 28 lipca 2024 roku,
– Polsatu Sport i Polsat 2 wygasających  18 stycznia 2024 r.,
– Disco Polo Music obowiązującej do 24 kwietnia 2024 r.

Wnioski czekają na rozpatrzenie, gdyż KRRiT sprawdza strukturę własności Polsatu. Na posiedzeniu Rady jeden z jej członków – prof. Tadeusz Kowalski zauważył, że większościowym akcjonariuszem Cyfrowego Polsatu, który jest właścicielem Telewizji Polsat, jest Zygmunt Solorza. Walorami dysponuje przez zarejestrowaną w Liechtensteinie TiVi Foundation czy cypryjską spółkę Reddev Investments Limited.

Dlatego Tadeusz Kowalski wystąpił z wnioskiem o sprawdzenie struktury właścicielskiej Polsatu przez rekoncesjowaniem jego kanałów.

–  Zwróciłem na to uwagę, gdyż firmy te funkcjonują poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. Jeżeli więc mamy przestrzegać pewnych reguł i w analogicznej sytuacji domagamy się przedstawienia struktury własności od TVN, to powinniśmy poprosić o to, by Polsat w sposób precyzyjny zrelacjonował nam, jak to wygląda w jego przypadku – stwierdził Tadeusz Kowalski.

Po przegłosowaniu wniosku nastąpił czas, w którym KRRiT czeka na informacje od nadawcy. Może to spowodować wydłużenie procedury rekoncesyjnej jak w przypadku TVN-u.

Czy sytuacje TVN-u i Polsatu się różnią?

– Jest różnica, którą widać w trakcie postępowania koncesyjnego. Otóż Polsat jest własnością Cyfrowego Polsatu, który jest spółką giełdową, a na giełdzie obowiązują zasady transparentności i każde ukrycie informacji jest karane. W związku z tym doskonale wiadomo, kto zarządza spółką, kto jest beneficjentem ostatecznym, jakie są przychody i tak dalej. Natomiast TVN, gdy przysyła pisma do regulatora na temat swojej struktury właścicielskiej to opatruje je klauzulą „tajemnica przedsiębiorstwa”. Czyli nie chce, aby obywatele wiedzieli kto tak naprawdę jest beneficjentem ostatecznym, jaka jest struktura właścicielska nad spółką TVN, od kogo jest zależna – mówił na spotkaniu z posłami w Sejmie Maciej Świrski Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Wyjaśniał on kwestie związane z przedłużającymi się procedurami dotyczącymi rekoncesjonowania stacji TVN.

Jednak nie wiadomo, czy teraz działania KRRiT nie będą skutkowały podobną sytuacją w przypadku Polsatu.

Źródło: wirtualnemedia.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...