Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Huawei ma poważne kłopoty. Czy firma wykradła technologię produkcji chipów?

Czarne chmury zbierają się nad Huawei. Firma z Chin miała wykraść technologię produkcji procesorów od firmy holenderskiej. Takie zarzuty formułuje holenderski serwis NRC.


Smartfony z serii Huawei Mate 60 wyposażone są w autorskie chipy Kirin 9000s. Produkowane są w procesie litograficznym 7 nm. Zaprezentowanie tych chipów zaskoczyło Zachód, bo Chiny nie powinny mieć technologii pozwalającej na produkcję tak zaawansowanych chipów z uwagi na embargo, które zostało na nie nałożone przez USA.

Teraz okazuje się, że sprawa ma drugie dno.

Jak technologia z ASML dostała się do Huawei?

Serwis NRC donosi, że w 2022 r. w ASML z Holandii doszło do incydentu określonego jako „nieautoryzowanego sprzeniewierzenia”. Firma produkuje maszyny litograficzne, które tworzą właśnie w procesie 7nm wykorzystanym w Kirin 9000s z Huawei Mate 60. Holenderska firma jako jedyna oferuje tego typu maszyny i objęte są one amerykańskim embargiem, czyli niedostępne w Chinach.

Zgodnie z doniesieniami NRC – pracownik ASML wykradł poufne informacje, które następnie przekazał Huawei. W ten sposób chińska firma była w stanie wyprodukować chipy 7nm.

Przedstawiciele AMSL twierdzą, że wykradziono tylko nieznaczną część dokumentacji technicznej i nie formułuje konkretnych zarzutów wobec Huawei. Także chińska firma nie odnosi się do sprawi. Ale sprawa nie jest całkiem jasna, bo oskarżony o przeciek pracownik został z AMSL zwolniony i szybko znalazł nową posadę w Huawei.

Przypadek?


Źródło: mgsm.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProffesional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

Najnowsze

mObywatel zostanie zmieniony decyzją UE

Unia Europejska zadecydowała, że mObywatel zostanie zmieniony. Wiąże się to z możliwością wylegitymowania się...

PARP ma 4,2 mld euro z Funduszy Europejskich do rozdania

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości jest zaangażowana w realizację naborów z programów Fundusze Europejskie dla...

Gospodarka w 2023 r. – podsumowanie 

Zbliża się koniec roku, co stanowi okazję do gospodarczego podsumowania tego okresu. Bez wątpienia...

Po połączeniu UPC Polska i Play skargi klientów nie milkną

W sierpniu Play i UPC połączyły się. Od września klienci skarżą się na usługi,...