TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Huawei ma poważne kłopoty. Czy firma wykradła technologię produkcji chipów?

Czarne chmury zbierają się nad Huawei. Firma z Chin miała wykraść technologię produkcji procesorów od firmy holenderskiej. Takie zarzuty formułuje holenderski serwis NRC.


Smartfony z serii Huawei Mate 60 wyposażone są w autorskie chipy Kirin 9000s. Produkowane są w procesie litograficznym 7 nm. Zaprezentowanie tych chipów zaskoczyło Zachód, bo Chiny nie powinny mieć technologii pozwalającej na produkcję tak zaawansowanych chipów z uwagi na embargo, które zostało na nie nałożone przez USA.

Teraz okazuje się, że sprawa ma drugie dno.

Jak technologia z ASML dostała się do Huawei?

Serwis NRC donosi, że w 2022 r. w ASML z Holandii doszło do incydentu określonego jako „nieautoryzowanego sprzeniewierzenia”. Firma produkuje maszyny litograficzne, które tworzą właśnie w procesie 7nm wykorzystanym w Kirin 9000s z Huawei Mate 60. Holenderska firma jako jedyna oferuje tego typu maszyny i objęte są one amerykańskim embargiem, czyli niedostępne w Chinach.

Zgodnie z doniesieniami NRC – pracownik ASML wykradł poufne informacje, które następnie przekazał Huawei. W ten sposób chińska firma była w stanie wyprodukować chipy 7nm.

Przedstawiciele AMSL twierdzą, że wykradziono tylko nieznaczną część dokumentacji technicznej i nie formułuje konkretnych zarzutów wobec Huawei. Także chińska firma nie odnosi się do sprawi. Ale sprawa nie jest całkiem jasna, bo oskarżony o przeciek pracownik został z AMSL zwolniony i szybko znalazł nową posadę w Huawei.

Przypadek?


Źródło: mgsm.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...