Microsoft ma dostarczyć gogle dla amerykańskiej armii. Najpierw firma musi ulepszyć swój produkt, bo dotychczasowe testy nie przebiegały pomyślnie. Pod koniec lipca mają pojawić się nowe gogle HoloLens, które bardziej będą odpowiadać potrzebom wojska.
Amerykańscy żołnierze mają wykorzystywać w swoich działaniach gogle HoloLens od Microsoftu. W planach Pentagonu był zakup 5 tys. gogli w wersji IVAS 1.0 i 5 tys. w wersji IVAS 1.1. Urządzenia mają znaleźć swoje zastosowanie w jednostkach operacyjnych i szkoleniowych.
Serwis Engadget podaje, że testy gogli HoloLens dla armii amerykańskiej wciąż trwają. Ulepszone modele IVAS (Integrated Visual Augmentation System) 1.2 mają trafić do żołnierzy z końcem lipca. Gogle mają być cieńsze i lżejsze, by poprawić komfort korzystających z nich żołnierzy.
Armia będzie testować gogle
W sierpniu testować 20 prototypów mają dwa odziały. Będą sprawdzać ich działanie przy słabym oświetleniu. Istotne jest też, czy korzystający z nich żołnierze nie będą czuć bóli głowy, zmęczenia czy nudności. Takie skutki pojawiły się przy testowaniu poprzedniej wersji gogli w ubiegłym roku.
Gogle mają poprawiać świadomość na polu bitwy. Pozwoli na to lepsza widoczność wzajemnych pozycji, otrzymywanie statystyk dotyczących zdrowia, co wpłynie na lepsze koordynowanie ataków.
Ale decyzja dotycząca kontraktu armii amerykańskiej z Microsoftem zależy od sierpniowych testów. Jeśli przebiegną pomyślnie, to pojawi się kontrakt na kolejne badania terenowe w 2024 r. Dopiero potem będą prowadzone testy operacyjne.
Czy wojsko finalnie zakupi gogle?
Amerykańska armia chcę wydać na HoloLens prawie 22 mld dolarów. Ma być to rozłożone na 10 lat. Jednak w styczniu 2023 r. Kongres zablokował dalsze zamówienia z uwagi na zgłaszane problemy ze sprzętem testowym. Testujący gogle żołnierze twierdzili, że są one tak niedopracowane, że mogą być nawet zagrożeniem dla życia.
– Te urządzenia mogły nas zabić – powiedział wtedy jeden z testerów.
Testował dostępną wówczas wersję gogli do obsługi mieszanej i rozszerzonej rzeczywistości dla wojska. Jego zdaniem problemem było emitowane przez aktywne urządzenie światło.
W kwietniu 2023 r. Biuro Generalnego Inspektora (OIG) ostrzegało przed zmarnowaniem pieniędzy na gogle VR produkcji Microsoft HoloLens. Jeśli żołnierze nie będą z nich korzystali, bo nie będą one zgodne z potrzebami armii, to wydatek 22 mld dolarów będzie bezsensowny.
Obecne testy są zatem sprawdzianem dla gogli oraz dla możliwości współpracy między armią i ich producentem.
Źródło: cyberdefence24.pl