TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Hiszpańska Telefónica walczy z COVID-19 za pomocą systemu do monitorowania plaż

Świat w dalszym ciągu zmaga się z COVID-19. W Hiszpanii, jednym z krajów najbardziej dotkniętych przez pandemię, operator Telefónica przygotował system do kontroli ilości ludzi przebywających na plażach.

Hiszpania zaczyna wygrywać walkę z wirusem. Zbliżające się lato może stanowić przyczynę kolejnych ognisk epidemiologicznych, gdy ludzie postanowią rozpocząć sezon wakacyjny. Kraj od 1 lipca otwiera się również dla zagranicznych turystów.

Telefónica wyjawiła, że stworzyła system opierający się na używanych do monitoringu kamerach IP i sieci 4G, którego zadaniem będzie śledzenie i analizowanie tłumów na plażach. Przygotowanie oprogramowanie ma w czasie rzeczywistym obliczać aktualne procentowe zagęszczenie ludzi. Jest to istotne, gdyż hiszpańskie władze delegowały obowiązek kontrolowania społecznego dystansowania się na władze lokalne.

System nie nagrywa materiału wideo i nie gromadzi danych wrażliwych. Ma to znaczenie w kontekście obecnych wątpliwości dotyczących aplikacji walczących z COVID-19.

Być może za tym przykładem pójdą kolejne kraje i miejsca, w których można spędzać wolny czas. Czy, aby wygrać z koronawirusem będziemy musieli przyzwyczaić się do wszechobecnego monitoringu?

Źródło: telecompaper.com

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...