TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

GTU06 i EE w JPK V7 – opinia kancelarii podatkowej dla Stowarzyszenia e-Południe

Oznaczenia GTU06 i EE od kilku dni spędzają sen z powiek księgowym i właścicielom MiŚOT-ów. O czym mowa?

Są to obowiązkowe od 1 października 2020 oznaczenia sprzedaży w pliku JPK V7. W nowej strukturze zawarte mają być informacje wykazywane dotychczas w pliku JPK VAT i deklaracji VAT oraz dodatkowo szczegółowe oznaczenia określonych transakcji.

Na samych fakturach sprzedaży nie ma obowiązku oznaczania kodów GTU towarów i usług szczególnych. Obowiązek oznaczenia dotyczy jedynie struktury pliku JPK V7.

Od 29 września 2020 dużo niejasności było w tym, czy sprzęt telekomunikacyjnych (routery, switche, AP etc.) podlega pod GTU06, a także czy faktury dla „Kowalskich” należy oznaczać kodem EE w pliku JPK V7. 

Stowarzyszenie e-Południe jako pierwsze – i w tym momencie jedyne -udostępniło opinię kancelarii podatkowej w sprawie tak ważnej dla MiŚOT-ów. Na zlecenie Stowarzyszenia e-Południe Kancelaria Doradztwa Podatkowego Tomasz Krywan wykonała 2 opinie w tych tematach. Kancelaria istnieje od 2013 r. i specjalizuje się w wyjaśnianiu oraz interpretacji przepisów prawa podatkowego. Jej właścicielem jest Tomasz Krywan, prawnik (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – 2003 r.) i doradca podatkowy (nr wpisu na listę doradców podatkowych – 11058), który współpracując z największymi wydawnictwami i serwisami podatkowymi w Polsce (m.in. Wolters Kluwer Polska sp. z o.o., grupa INFOR, Wiedza i Praktyka sp. z o.o.) udzielił ponad 30.000 odpowiedzi na pytania podatkowe oraz opracował kilkaset artykułów i komentarzy. Publikuje w Rzeczpospolitej oraz Dzienniku Gazecie Prawnej, jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym komentarzy do ustawy o podatku od towarów i usług (VAT)., więc jego opinia jest dla nas bardzo istotna.

GTU06

Jak czytamy w opinii: dostaw wymienionych towarów [routery, switche, urządzenia nadawczo-odbiorcze – przyp. red.] nie trzeba od 1 października 2020 r. oznaczać oznaczeniem liczbowym 06/GTU_06 ani żadnym innym oznaczeniem liczbowym – pisze Tomasz Krywan.

EE

Opinia dotycząca sygnatury EE zaskoczyła wiele osób, które łączyły ją z procedurą MOSS. Jednak w opinii czytamy: W szczególności nie jest tak, że oznaczenie EE stosowane powinno być wyłącznie w stosunku do usług telekomunikacyjnych, usług nadawczych i usług elektronicznych świadczonych w ramach procedur MOSS. Nic takiego z wprowadzonych z dniem 1 października 2020 r. przepisów nie wynika. 

Dlatego wszystkie usługi telekomunikacyjne, nadawcze i elektroniczne dla konsumentów powinny być oznaczone symbolem EE w pliku JPK V7. Oznaczeniem tym podatnicy są obowiązani oznaczać świadczenie usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych, o których mowa w art. 28k u.p.t.u. (zob. § 10 ust. 4 pkt 2 r.s.z.d.), a więc świadczenie usług telekomunikacyjnych, usług nadawczych i usług elektronicznych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami. […] Tak rozumianymi podmiotami niebędącymi podatnikami są przede wszystkim osoby prywatne. Oznacza to, że oznaczeniem EE oznaczane musi być w szczególności świadczenie usług telekomunikacyjnych, usług nadawczych i usług elektronicznych na rzecz osób prywatnych (konsumentów).

Dotyczy to usług telekomunikacyjnych, usług nadawczych i usług elektronicznych świadczonych na rzecz wszelkich osób prywatnych, w tym polskich osób prywatnych – na których są sprzęty niezbędne do świadczenia tych usług, również powinny zostać oznaczone symbolem EE w JPK V7. Przypomina też, że zarówno GTU06, jak i EE nie muszą być fizycznie na fakturach drukowane.

Cała treść obu opinii oraz ważna dyskusja na ten temat jest dostępna w zamkniętej grupie dla MiŚOT-ów na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/drMISOT/, gdzie podejmowane są wszystkie aktualne i ważne tematy. Aby dołączyć do grupy, wystarczy być pracownikiem lub właścicielem MiŚOT (Małym i Średnim Operatorem Telekomunikacyjnym) posiadającym RPT, EPID oraz zaakceptować regulamin grupy.

Opinie również można otrzymać po wysłaniu maila na adres wsparcie@misot.pl.

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze