TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Grecja inwigilowała menedżerkę Mety

Artemis Seaford, menagerka Mety była inwigilowana systemem szpiegowskim przez grecką agencję wywiadu. Kobieta posiada obywatelstwo greckie, ale także amerykańskie. To pierwszy przypadek inwigilowania przez kraj UE osoby z amerykańskim paszportem.

Artemis Seaford nadzorowała zespół ds. bezpieczeństwa i zaufania w firmie Meta. Jej sytuacja jest pierwszym przypadkiem inwigilowania osoby z amerykańskim obywatelstwem przez kraj Unii Europejskiej. Dziennik „New York Times” dotarł do dokumentów w tej sprawie i ją opisał. Zauważył, że to pokazuje skalę inwigilacji w Europie, której świadomości nie mają obywatele i obywatelki.

Do szpiegowania Seaford wykorzystano spyware, co przekracza przypadki użycia go przez autorytarne rządy chcące kontrolować przedstawicieli opozycji i dziennikarzy. „New York Times” podaje, że było to oprogramowanie szpiegowskie Predator zbliżone możliwościami do słynnego Pegasusa. Predator jest systemem dystrybuowanym w Grecji przez firmę z Aten. Jednocześnie to grecki produkt eksportowy.

Artemis Seaford w latach 2020-2022 pracowała z zespołem ds. bezpieczeństwa i zaufania. W tym czasie przebywa la częściowo w Grecji. Zajmowała się polityką cyberbezpieczństwa i nawiązywała kontakty z przedstawicielami administracji państwowej Grecji oraz innych państw europejskich.

O tym, że była inwigilowana, dowiedziała się w listopadzie 2022 r. Do mediów wyciekła wtedy lista osób podsłuchiwanych przy użyciu Predatora. Potwierdził to audyt audyt Citizen Lab z Toronto zajmującego się wykrywaniem przypadków inwigilacji także Pegasusem.

Przy okazji „NYT” przypomina historię skandalu z inwigilowaniem dziennikarzy i polityków w Grecji. Trwa to od zeszłego roku i prawdopodobnie ma związek z nadchodzącymi wyborami. Pokazuje to skalę nadużyć rządu z wykorzystaniem narzędzi szpiegowskich. Ekspertyza ujawnia, że telefon Seaford był hakowany Predatorem przez co najmniej dwa miesiące. Początek miał miejsce we wrześniu 2021 r. Możliwe jednak, ze wcześniej też pojawiły się jakieś próby inwigilacji.

Grecki rząd zaprzecza używaniu do swoich celów Predatora. W grudnia 2022 r. wprowadził nawet legislacje limitujące użycie spyware. Program jako taki uznany jest za nielegalny. Jednak przykład Seaford pokazuje, że prawo sobie, a rzeczywistość sobie.

Artemis Seaford wniosła do sądu w Atenach o ściganie osób odpowiedzialnych za jej inwigilację.

Źródło: cyberdefence24.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze