TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Górski matecznik Grupy MiŚOT

Lokalny Zjazd MiŚOT tuż, tuż! Edycja „Południe” odbędzie się w dniach 18-19 listopada 2021 roku w Bukowinie Tatrzańskiej. Na stronie Zjazdu przeczytacie więcej szczegółów o Hotelu Bukovina, który ugości Zjazdowiczów, a ja pozwolę sobie poświęcić niniejszy tekst, będący pierwszym z czterech – co odpowiada również planowanej liczbie Zjazdów MiŚOT – na prezentację wspomnianego „Południa”, czyli górskiego matecznika Grupy MiŚOT.

Powracają stacjonarne konferencje branżowe. Zjazd MiŚOT to niezwykłe spotkanie małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych, wypełnione merytorycznymi prelekcjami, biznesowymi rozmowami i dużą dawką lokalności.

Nie będzie nadużyciem, jeśli powiem, że wszystko związane z MiŚOT-ami zaczęło się właśnie tu, na południu. Kultowe w branżowych kręgach Stowarzyszenie e-Południe, pierwsze lokalne spotkania i snute plany na przyszłość, a także punkt wymiany ruchu sieciowego Epix.Katowice. Łączy się to w całość i ukazuje genezę Grupy.

Natomiast Bukowina Tatrzańska to „wrota Tatr”. Położone w pobliżu Bukowiny miejscowości – Białka Tatrzańska, Poronin, a przede wszystkim Zakopane – to również znane i urodziwe lokacje. Podhalańskie łąki i lasy gwarantują wrażenia wizualne, a znajdujący się tuż obok Tatrzański Park Narodowy to wyjątkowe miejsce na mapie Polski.

Nic dziwnego, że to właśnie południe kraju zostało wybrane na lokację pierwszego Zjazdu po pandemicznej przerwie. Jest tu wszystko to, co MiŚOT-y lubią. Piękne widoki, rześkie powietrze, doskonale wyposażone kompleksy wypoczynkowe i poczucie wolności. Dodatkowo poprzednie konferencje (chociażby Meeting z 2019 r.) organizowane w tych rejonach zawsze wypadały perfekcyjnie.

Spoglądając na poniższą mapę realizacji inwestycji sieci szerokopasmowych budowanych w ramach 1.1 POPC, widzimy, że na południu Polski zagęszczenie tychże jest największe w całym kraju. Wynika to m.in. ze specyfiki regionu (w województwie śląskim mieszka aż 367,6 osób na km2), więc również zapotrzebowanie na usługi telekomunikacyjne jest bardzo duże. Być może to wspomniane wyżej czynniki sprawiły, że rozwój organizacji zrzeszającej lokalnych operatorów nastąpił właśnie na południu.

capap.gugik.gov.pl

W jednym z raportów UKE zwraca również uwagę warunki naturalne tej części Polski, przekazując, że charakteryzuje się on wyższym udziałem sieci napowietrznej.

Wydaje się, że to idealne miejsce na Zjazd również z innego powodu. O Bukowinie było ostatnio głośno w branży, gdyż tu – a także w pobliskiej Białce – pojawiły się nowe maszty telekomunikacyjne, a wraz z nimi głosy mieszkańców wyrażające dezaprobatę. Bo szpecą widok na Tatry. Bo sprowadzają choroby na ludzi i zwierzęta. Bo po prostu są.

Rozwój infrastruktury sieciowej nie może poddać się dyktatowi dezinformacji i fake newsów. Zapewnienie dostępu do bezawaryjnej łączności i niezawodnego połączenia z internetem to jedno z najważniejszych wyzwań w nadchodzących latach.

Widzę tu duże pole do manewru dla MiŚOT-ów. Niech informacje o konferencji idą w świat, a negatywnie nastawieni mieszkańcy przekonają się, że nie takie maszty straszne. We wcześniejszym wpisie wspominałem, że łączność uratowała nas przed znacznymi problemami wynikającymi z pandemii COVID-19.  Jednakże przed telekomunikacją stoją kolejne wyzwania. Uczestnicy Zjazdu MiŚOT zainaugurują rozmowy o przyszłości.

O zainteresowaniu ze strony operatorów świadczy to, że wszystkie wejściówki na event „Południe” zostały wyprzedane. Dużą rolę odgrywa zapewne sam fakt powrotu do formuły spotkań stacjonarnych. I chociaż pandemia ciągle trwa, a nie tak dawno byliśmy skazani wyłącznie na konferencje online, to wszystko wskazuje, że wraz ze Zjazdem przywitamy powolny powrót do normalności.

Wypatrujcie informacji dotyczących kolejnych Zjazdów. Chodzą słuchy, że więcej dowiemy się już wkrótce.

Źródła:

  • UKE – Raport o stanie rynku telekomunikacyjnego w Polsce
  • capap.gugik.gov.p
Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze