TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Gdzie jest najszybszy internet?

Wrześniowy Speedtest Global Index daje odrobinę nadziei. Polska powoli osiąga coraz wyższa pozycję. Jednak nadal daleko nam do liderów stawki tak w przypadku internetu stacjonarnego, jak i mobilnego.

Firma Ookla odpowiedzialna za Speedtest.net opublikowała wrześniowy Speedtest Global Index. Widoczne w nim są pewne zmiany, także w pozycji Polski. Ale do najlepszych w kategorii internetu stacjonarnego i mobilnego wciąż nam daleko.

Szybkość internetu mobilnego

Na świecie internet mobilny przyspieszył we wrześniu. Mediana pobierania danych wyniosła 47,82 Mb/s. Oznacza to wzrost o 4,63 Mb/s miesiąc do miesiąca. Dla wysyłania danych mediana prędkości to 10,87 Mb/s. Jest to również wartość wyższa niż w miesiącu poprzednim. Tym razem o 0,65 Mb/s.

Ping we wspomnianym okresie skrócił się do 27 ms.

Najszybszy internet we wrześniu 2023 r. w sieciach mobilnych był – jak poprzednio – w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Tam można było korzystać z internetu o prędkości 211,58 Mb/s. Na drugim miejscu wciąż znajduje się Katar z prędkością internetu mobilnego wynoszącą 187,55 Mb/s.

Na trzecie miejsce wskoczyły Chiny pokonując dwa kraje. Pozwoliła im na to prędkość internetu mobilnego na poziomie 167,98 Mb/s.

W Europie najszybszy internet jest w Norwegii. Chociaż spadła ona o dwie pozycje, to nadal utrzymuje się w pierwszej dziesiątce, a dokładniej jest na miejscu szóstym. Prędkość internetu mobilnego w tym kraju to 143,44 Mb/s.

Zaraz za nią są Islandia z prędkością 131,62 Mb/s oraz Bułgaria z prędkością 128,83 Mb/s, która awansowała aż o dziewięć pozycji.

Szybkość internetu mobilnego w Polsce

Polska awansowała o trzy miejsca i znalazła się na pozycji 52. Średnia prędkość pobierania danych w naszym kraju w przypadku internetu mobilnego to 47,00 Mb/s. Wysyłanie osiąga prędkość 9,99 Mb/s.

Wyprzedzamy Węgry, gdzie prędkość internetu to 46,03 Mb/s. Zaraz za nimi znajduje się Kosovo z prędkością internetu 45,45 Mb/s i rekordowym awansem o 32 pozycje.

Oczywiście nasza średnia prędkość internetu nie dotyczy wszystkich miejsc, w których ludzie z internetu koszystają. Te wartości znacząco różnią się od siebie. Najszybszy internet mobilny odnotowano w Łodzi, gdzie jego prędkość wynosiła 52,92 . Na drugim miejscu znalazł się Poznań z prędkością internrtu 50,51 Mb/s, a na trzecim Kraków – 49,38 Mb/s.

Warszawa z trzeciego miejsca spadła na piąte z prędkością interntu 48,50 Mb/s.

5G w Polsce

Jeśli chodzi o internet 5G, to w Polsce pod względem szybkości pobierania danych wygrywa Plus. Ta prędkość to 146,01 Mb/s. Zakończona niedawno aukcja 5G może jednak sporo tutaj namieszać.

Szybkość internetu stacjonarnego

Mediana szybkości internetu stacjonarnego na świecie we wrześniu 2023 r. wyniosła 85,31 Mb/s dla pobierania danych i 39,16 Mb/s dla ich wysyłania. W przypadku pierwszej wartości jest to wzrost o 2,55 Mb/s miesiąc do miesiąca. W przypadku drugiej również odnotowano wzrost na poziomie 1,63 Mb/s.

Wartość pinga się nie zmieniła i wynosi 9 ms.

Najszybszy internet stacjonarny odnotowano w Hongkongu. Tam jego prędkość wynosiła 265,17 Mb/s. Nieznacznie wolniej było w Singapurze – 259,11 Mb/s czy Chile – 246,39 Mb/s. Państwa na dwóch pierwszych pozycjach zamieniły się miejscami, natomiast Chile pozostało na swojej pozycji z poprzedniego zestawienia.

Podobne utrzymanie pozycji ma miejsce na kolejnych miejscach na liście.

Najwyżej z państw Europejskich znalazła się Dania – na ósmej pozycji z prędkością internetu 204,49 Mb/s.

Polska zajmuje dopiero 31. pozycję. To znacznie lepiej niż w przypadku internetu mobilnego. Poprawiła również wynik z miesiąca poprzedniego. Mediana szybkości pobierania danych w sieciach stacjonarnych wyniosła 124,96 Mb/s. Natomiast w przypadku wysyłania danych jest to 41,31 Mb/s.

Przy podziale na największe miasta w kraju widać głównie różnice miedzy tym, jaką prędkość osiąga internet stacjonarny w nich i w innych częściach kraju. We Wrocławiu odnotowano prędkość na poziomie 163,04 Mb/s. W Poznaniu było to 158,69 Mb/s. Także w tym zestawieniu stawkę z piątą pozycją i prędkością 129,76 MB/s zamyka Warszawa.

Źródło: speedtest.net

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...

EPIX – bieżące zmiany w punkcie wymiany

Gdyby nie EPIX, rynek telekomunikacyjny w Polsce wyglądałby dziś inaczej. To właśnie dzięki trzem...

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...