TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Gdzie dostępne są informacje o sieci zbierane przez UKE?

Dane o dostępie do infrastruktury telekomunikacyjnej i usługach dla klientów końcowych gromadzone są od 10 lat przez Prezesa UKE. Odbywa się to za pośrednictwem Systemu Informacyjnego o Infrastrukturze Szerokopasmowej (SIIS). Dane przekazywane są przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych. A po przetworzeniu udostępniane są przez UKE obywatelom, jednostkom samorządu terytorialnego czy również telekomom.

To, jakie dane i w jaki sposób gromadzone są w systemie SIIS określone jest w przepisach ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych oraz rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie inwentaryzacji infrastruktury i usług telekomunikacyjnych. Dane publikowane są w sieci. A dostęp do nich możliwy jest na różne sposoby.

Przez wyszukiwarkę UKE

W 2016 roku powstała wyszukiwarka dostępna dla każdego użytkownika sieci. Pozwala ona na sprawdzenie potencjalnego dostawcy usługi w danej lokalizacji. Wyszukiwarka została dodatkowo zmodernizowana w 12018 roku.

Celem wyszukiwarki jest udostępnienie informacji o infrastrukturze telekomunikacyjnej – węzłach, kolokacjach, stacjach BTS czy hotspotach. Źródłem danych jest system SIIS i wykaz pozwoleń radiowych. Dane są weryfikowane tak pod względem lokalizacji elementów infrastruktury, jak informacji o dostawcach. Co roku dane w wyszukiwarce są aktualizowane.

Informacje dostępne dzięki wyszukiwarce dotyczą przedsiębiorców i świadczonych przez nich usługach w różnych lokalizacjach wraz z parametrami tych usług.

Jeśli w wybranej lokalizacji nie ma żadnych opcji wyboru, potencjalny użytkownik może skorzystać z funkcji „Zgłoś popyt”. Pozwala to przedsiębiorcom telekomunikacyjnym zorientować się w kwestiach popytu na usługi, co pozwala im na bardziej świadome planowanie inwestycji.

Wyszukiwarka zawiera również dane na temat inwestycji w ramach POPC.

Mapbook – Atlas szerokopasmowy

Serwis Mapbook został udostępniony w 2019 r. z myślą o wójtach, burmistrzach, prezydentach miast. Tutaj również źródłem danych jest SIIS. W Atlasie szerokopasmowym dostępne są dane dla wszystkich gmin w Polsce. Prezentowane są w formie graficznej oraz tabelarycznej. Zawierają punkty adresowe w zasięgu prędkości powyżej 30 Mb/s. Pokazują białe i czarne plamy, uwzględniają przepustowość w miejscach z dostępem do sieci oraz miejsca uwzględnione w POPC.

Chociaż serwis przeznaczony jest dla włodarzy, to jednak wykorzystywać mogą go również przedsiębiorcy telekomunikacyjni. To oni mogą planować w swoich inwestycjach zapewnienie dostępu do internetu szerokopasmowego tak w warunkach komercyjnych, jak w ramach POPC.

InTELi

W 2020 r. powstał serwis inTELi, który jest szczególnie dedykowany przedsiębiorcom telekomunikacyjnym. Jego celem jest prezentowanie atrakcyjności inwestycyjnej wybranych obszarów.

Telekomom informacje tu prezentowane pozwalają zwiększać tempo inwestycji na obszarach poza zasięgiem sieci NGA, oceniać stopień trudności budowy sieci na danym obszarze. Dzięki temu firma może optymalizować proces decyzji dotyczących inwestycji.

Na platformie są informacje na temat wielu wskaźników cząstkowych opisujących. To m.in. potencjał dochodowy, rozwojowy, stopień konkurencyjności i popytu na usługi. Są tu również dane o inwestycjach POPC. Istniejącej infrastrukturze, demografii czy ograniczeniach inwestycyjnych.

Dane w serwisie pochodzą nie tylko z SIIS, ale również z GUS, GUGiK, OSM czy SIMBA.

Punkt Informacyjny do spraw Telekomunikacji (PIT)

Punkt Informacyjny ds. Telekomunikacji (PIT) został uruchomiony w 2017 roku. Dostarcza on danych o stronie formalno-prawnej realizowania inwestycji. Ale także o aktualnym stanie infrastruktury wraz z lokalizacjami, warunkach dostępu czy planowanej rozbudowie.

Zapewnić ma sprawne planowanie sieci telekomunikacyjnych oraz realizację tych planów z efektywnym wykorzystaniem infrastruktury technicznej.

Dane PIT to nie tylko branża telekomunikacyjna, ale zawiera również dane rynku energetycznego. Pozwala to na planowanie  inwestycji ze współdzieleniem infrastruktury.

Źródło: uke.gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...