TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Fundusze unijne i pandemia. “To precyzyjnie celowana terapia”

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowało nowy pakiet antykryzysowy, który ma pomóc osobom, firmom i organizacjom pozarządowym realizującym projekty finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Wcześniej przedstawiono rekomendacje dot. wszystkich inwestycji unijnych.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej podkreśliła, że „tzw. miękkie projekty są szczególnie narażone na utrudnienia związane z pandemią koronawirusa”.

Przypomniała również, że to kolejny pakiet propozycji skierowany do beneficjentów projektów unijnych. Pismo z rekomendacjami minister Jarosińskiej-Jedynak, jak podał resort, zostało skierowane do instytucji, które czuwają nad wdrażaniem projektów finansowanych i decydują o sposobie ich rozliczania. Otrzymali je, jak czytamy, m.in. ministrowie, marszałkowie województw, wojewódzkie urzędy pracy czy PARP.

Beneficjenci projektów otrzymają możliwość m.in. finansowania z funduszy UE kosztów odwołanych szkoleń, wyjazdów, konferencji, jeśli pieniądze nie są do odzyskania i nie można było zrealizować planowanych działań, na przykład kraj, do którego planowany był wyjazd, zamknął granice.

Wśród propozycji jest też możliwość finansowania z funduszy unijnych kosztów działania placówek, które powstały ze wsparciem UE np. przedszkoli, które muszą zapłacić opiekunkom.

W rekomendacjach resortu znalazły się też: wydłużenie terminów składania wniosków o płatność i zmiany terminów zakończenia projektów, zmiany treści wniosków i umów o dofinansowanie czy czasowe zawieszenie prowadzonej działalności gospodarczej w przypadku dotacji lub pożyczek na założenie firmy.

W przypadku zaś stypendiów stażowych ministerstwo proponuje uznawać oświadczenia uczestników w przypadku stypendiów stażowych. Mogą one dotyczyć np. opieki nad dzieckiem do lat 8, zawieszenia działalności firmy, konieczności odbywania kwarantanny.

– Działania wskazane w piśmie nie są lekarstwem, które aplikujemy wszystkim bez wyjątku. To precyzyjnie celowana terapia, którą można zastosować po analizie każdego przypadku – zaznaczyła Jarosińska-Jedynak.

Źródło: PAP

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...