Francja murem za 5G

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że jednym z zadań jego rządu będzie walka z fake newsami dotyczącymi 5G. Prezydent podczas swojego przemówienia na France Digital Day odniósł się do obaw związanych z 5G: „Będziemy rozmawiać i edukować. Francja wdroży 5G”.

Wypowiedź Macrona jest odpowiedzią na podniesione przez partię Zielonych wątpliwości dotyczące wpływu sieci najnowszej generacji na zdrowie obywateli. Członkowie francuskiego Parlamentu chcą, by rząd opublikował specjalne memorandum w sprawie 5G.

„Nie możemy być technologicznymi Amiszami. Takie podejście nie pomoże ekonomii” – dodał Macron, odnosząc się do konserwatywnej wspólnoty chrześcijańskiej znanej z podejrzliwego stosunku do jakichkolwiek technologii.

W Europie trwa debata odnośnie zgody na obecność rozwiązań dostarczanych przez Huawei w odniesieniu do budowy sieci 5G. Francja zapowiedziała, że nie zakaże chińskiemu gigantowi dostarczania komponentów sieci na swoim terytorium, ale ma zamiar faworyzować rozwiązania przygotowane przez dostawców z Europy.

Xi Jinping, sekretarz generalny Komunistycznej Partii Chin, podczas niedawnej debaty online z przedstawicielami Unii Europejskiej powiedział, że Chiny i Europa powinny wyjaśnić sobie powstałe wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa rozwiązań 5G oferowanych przez Państwo Środka. Według Jinpinga, Chiny będą śledzić sytuację na Starym Kontynencie i starać dopasować się do rządowych wytycznych i stosowanej polityki konkurencji.

Źródło: politico.eu / globaltimes.cn