Firmy przechodzą na pracę zdalną w czasach zarazy

465
fot. Pixabay

Niemal 90 proc. polskich firm przeszło na pracę zdalną w czasie pandemii. A w ponad 70 proc. przedsiębiorstw – pracownicy skorzystali z zasiłku opiekuńczego na dziecko w wieku do 8 lat. Tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Konfederację Lewiatan.

Jak podano praca zdalna została wdrożona w 88 proc. firm, a 13 proc. pracodawców wskazało, że część ich pracowników przebywa na kwarantannie. Warto dodać, że swoje obowiązki w formie pracy zdalnej wykonywało 21 proc. pracowników, a taką możliwość zatrudnienia wdrożyło niemal 90 proc. firm.

Z ankiety wynika, że 11 proc. zatrudnionych była nieobecna w pracy. Z tej grupy najwięcej osób nie pracowało z powodu zawieszenia lub ograniczenia produkcji (m.in. branża automotive, produkcja obuwia), choć ta przyczyna dotyczyła tylko kilku zakładów produkcyjnych.

Pozostałe nieobecności były związane z urlopami (w tym bezpłatnymi) i zwolnieniami chorobowymi z powodów innych niż COVID-19. 13 proc. pracodawców wskazało, że wśród ich pracowników są osoby przebywające na kwarantannie domowej.

W ankiecie wzięło udział 210 przedsiębiorstw, które zatrudniają 110 tys. pracowników.

Źródło: bankier.pl