W zawodach technicznych dominują mężczyźni. Ale może się to zmienić. Tym bardziej, że 34 proc. firm chciałoby zatrudniać kobiety na stanowiskach specjalistycznych, inżynierskich i naukowo – technicznych.
Najnowszy raport firmy HRK Engineering & Manufacturing z badania “Kobieta w branży przemysłowej” wskazuje, że pośród firm wzrasta zainteresowanie zatrudnianiem kobiet na stanowiskach technicznych.
Na razie sytuacja jest daleka od docelowej. W 43 proc. firm kobiety to najwyżej 1/3 pracowników. W zaledwie 20 proc. kobiety stanowią 50 proc. pracowników.
W firmach w sektorze przemysłowym 71 proc. kobiet zajmuje stanowiska administracyjne, księgowe, szkoleniowe, marketingowe i związane z obsługą klienta. Tylko 29 proc. z nich pracuje w produkcji, montażu czy nadzorze jakości.
– W codziennej pracy zauważam, że kobiety biorące udział w prowadzonych przeze mnie procesach generalnie wybierają stanowiska związane ze wsparciem technicznym, wsparciem sprzedaży czy pracą w branżach FMCG, farmaceutycznej oraz chemicznej np. w obszarze produkcji, jakości i rozwoju produktu. Jednakże w praktyce i tak około 92 proc. projektów rekrutacyjnych z naszej specjalizacji jest obsadzanych przez mężczyzn – mówi Kinga Ulko z HRK Engineering & Manufacturing.
Powodem tego stanu rzeczy – według ekspertki – jest nie tylko obecność większej liczby mężczyzn na rynku pracy w tych obszarach. Wielu pracodawców nadal faworyzuje mężczyzna na stanowiskach inżynierskich.
Sytuacja ma się zmienić.
26 proc. firm planuje zatrudniać kobiety na stanowiskach wyższego szczebla. 34 proc. na stanowiskach specjalistycznych, inżynierskich i naukowo-technicznych. 71 proc. przedstawicieli firm deklaruje równość płci w swoich firmach.
Mówiąc o pracy nie można pomijać aspektu zatrudnienia. W tym obszarze nadal jest wiele do zrobienia.
Dane Europejskiego Urzędu Badań Statystycznych (Eurostat) wskazują, że w 2019 r. luka płacowa wynosiła 8,5 proc. Największa jest w tym działach gospodarki, w których więcej jest mężczyzn.
51 proc. działów HR deklaruje, że w firmie nie ma różnic płciowych w wynagrodzeniach. 26 proc. pracowników takie różnice zauważa.
Źródło: wirtualnemedia.pl