Firma Huawei wykluczona z sieci 5G w Szwecji

156

Wykluczenie Huawei z rozbudowy sieci 5G w Szwecji podtrzymał Sąd Administracyjny w Nacka pod Sztokholmem. Powodem jest zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju.

– Bezpieczeństwo Szwecji to bardzo poważny argument – podkreśliła w wyroku sędzia Ulrika Melin.

Przy podejmowaniu decyzji brane były pod uwagę opinie służb specjalnych SAPO oraz wojska. W swoim raporcie SAPO zaznacza prowadzenie przez Chiny cyberszpiegostwa. Prowadzi to do sytuacji, w której także prywatne firmy przekazują informacje władzom państwowym.

Huawei zaprzecza prowadzenia przez siebie działalności szpiegowskiej.

Wyrok Sądu Administracyjnego przychyla się do decyzji Urzędu ds. Poczty i Telekomunikacji (PTS). To on w październiku 2020 r. podjął decyzję, że przy rozbudowie sieci 5G firmy nie będą mogły korzystać z infrastruktury i podzespołów Huawei.

Postanowienie dotyczy także wycofania do 2025 roku sprzętu Huawei, który wcześniej wykorzystywany był przy powstawaniu infrastruktury 5G.

Jednak chińska firma skarży się na nierówne traktowanie na rynku szwedzkim. Odwołała sięod decyzji Sądu Administracyjnego, co doprowadziło do wstrzymania aukcji na częstotliwość 5G.
Przedstawiciel Huawei na Skandynawię – Kenneth Fredriksen twierdzi także, że po decyzji PTS pogorszy się cyfrowa sytuacja Szwecji.

Wykorzystanie sprzętu Huawei w sieciach 5G zostało już wstrzymane w Australii, USA i Wielkiej Brytanii. W Danii i Norwegii dyskusje trwają. Źródło: forsal.pl, PAP