TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

FG Time: droga do cyfrowej Europy

Podczas drugiego dnia Forum Gospodarczego TIME referenci i paneliści skupili się na zagadnieniu dotyczącym cyfrowej Europy. Wśród poruszonych tematów nie zabrakło odniesień do nowych aktów prawnych, regulacji i zdarzeń geopolitycznych. Uczestnicy konferencji byli zgodni, że przed branżą telekomunikacyjną długa i wyboista droga, by dostosować europejskie przepisy do wyzwań Cyfrowej Dekady.

Dyskusję dotyczącą drogi do cyfrowej gospodarki otworzyła Lidia Stępińska-Ustasiak, ekspert ds. współpracy międzynarodowej KIGEiT. Wśród rozmówców byli Marek Kłoczko, prezes zarządu Krajowej Izby Gospodarczej, Ray Pinto, dyrektor ds. cyfrowej transformacji DigitalEurope i Jakub Boratyński, dyrektor DG Grow. Uczestnicy przyznali, że kraje UE pracują nad rozwiązaniami dotyczącymi bezpiecznej, cyfrowej Europy, a także działają nad likwidacją barier dotyczących cyberbezpieczeństwa. Wspólne akcje państw Unii przyniosą rezultaty.

Dyrektywa NIS to dopiero początek. Trwa kolejna rewolucja technologiczna, a wraz z nią pojawią się kolejne akty prawne, które będą regulowały omawiane kwestie. Ray Pinto jest zdania, że cyfrowa Europa nie może istnieć bez niezbędnych regulacji dotyczących cyberbezpieczeństwa. Potwierdziło się to w ubiegłym roku, podczas inwazji Rosji na Ukrainę, gdy rosyjscy hakerzy usiłowali sparaliżować kraje Europy i uczynić je słabszymi. Cyfrowa Europa to również rynek dostaw, który będziemy musieli dostosować do nowych wyzwań, zwłaszcza że świat znowu zaczyna dzielić się na bloki. Przyszłością będą huby technologiczne połączone za pomocą superszybkich sieci telekomunikacyjnych.

O ewolucji branży medialnej w kontekście wyzwań i szans geopolitycznych, gospodarczych i regulacyjnych rozmawiali następnie Dorota Żurkowska, przedstawicielka zarządu TVN Warner Bros. Discovery oraz Marek Tejchman, zastępca redaktora naczelnego Dziennika Gazety Prawnej.

Inwestycje i rozwój gospodarczy a telekomunikacja

Kolejny blok rozpoczął Jakub Woźny (Kancelaria Prawna Media). Krótko omówił regulacje prawne w Polsce, wskazując, że regulatorzy rynku wspierają inwestycje, by podnosić dobrobyt konsumentów (UOKiK), zapewniać dostęp do nowoczesnych usług (UKE) oraz zabezpieczyć warunki dostępu do sieci energetycznej (URE).

– Prezes UKE bardziej administruje, niż kształtuje. Jego rolą jest m.in. zbieranie informacji, chociaż ostatnio był z tym problem – Jakub Woźny odniósł się do kontrowersji związanych z systemem PIT.

W sferze gospodarczej kluczowe będą trzy akty prawne stworzone przez UE:

  • Gigabit Infrastructure Act,
  • Gigabit Recommendation,
  • Future of the connectivity sector – fair share.

W Polsce jeszcze mierzymy się z wprowadzeniem nowelizacji Prawa Komunikacji Elektronicznej. Te zmiany będą zresztą miały wpływ na działania i decyzje Prezesa UKE.

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni mają też szereg postulatów, które mają na celu usuwanie barier. Branża rozumie, że nie może być wspierana kosztem konsumentów, ale jest ona też niezwykle ważna dla działania państwa, że jej postulaty powinny być rozumiane.

O wpywie regulacji dyskutowali również Andrzej Abramczuk, przewodniczący rady KIGEiT, Jacek Oko, Prezes UKE, Rafał Gawin, Prezes URE oraz, Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

– Regulatorzy mają na branżę ICT olbrzymi wpływ. Widzimy to np. w czasie obecnego kryzysu energetycznego, gdy ceny prądu mają dla przedsiębiorców znaczenie kluczowe – dodał Tomasz Abramczuk.

Rafał Gawin zapytany o stabilność cen energii przyznał, że rynek energii od kilku lat jest rozchwiany. Światowe gospodarki zmierzają też do dekarbonizacji.

Jacek Oko odniósł się przyszłości polskiego rynku telekomunikacyjnego i przeprosił za zamieszanie związane z tegorocznym raportowaniem:

– Scenariusze nie spełniły dokładanych nadziei, stąd pojawił się duży kłopot dla wszystkich, również dla operatorów – mówił. – Wykonali oni dużą pracą, za co dziękuję. Patrząc jednak na złożone inwentaryzacje mamy już 95 proc. danych. Narzędzia do składania danych są różnie oceniane, każdy ma do tego prawo.

Podczas dyskusji pojawił się też temat aukcji 5G. Prezes UKE został zapytany o dochowanie wyznaczonego przez KPRM terminu 24 miesięcy na pokrycie powierzchni kraju zasięgiem szybkiego internetu. Jacek Oko odbił piłkę:

– Pytanie do operatorów, czy są w stanie w tym czasie taką infrastrukturę zbudować.

Warto przypomnieć, że dzień wcześniej o znoszeniu barier dla inwestycji telekomunikacyjnych mówił na forum minister Janusz Cieszyński.

O jakości internetu

Witold Tomaszewski, rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej zauważył, że Polacy są wyczuleni na jakość oferowanych usług, natomiast Bartłomiej Irzyński, dyrektor ds. technologii w Vectrze, przyznał, że chodzi przede wszystkim o to, jak klienci odczuwają w domach świadczone usługi.

– Przed pandemią COVID-19 inaczej używaliśmy internetu. W trakcie pandemii doszło do profesjonalizacji wykorzystania sieci – zauważył Irzyński. Dyskuję podsumowano stwierdzeniem, że klient świadomy usług, z których korzysta, jest również bardziej zadowolony.

O wolności w sieci rozmawiali Teresa Wierzbowska, prezes zarządu Związku Pracodawców Prywatnych Mediów Lewiatan oraz Damian Flisak, ekspert Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Podczas dyskusji podkreślono, jest to chwila na identyfikację szans i ryzyka, które dotyczą wolności w internecie. Niewątpliwie znajdą się podmioty, które będą próbowały zagarnąć dla siebie część cyberprzestrzeni. Część dyskusji poświęcono zjawisku nowy nienawiści.

– Kiełkujące metawersum sprawia, że zaczynają się pojawiać sytuacje, które wykraczają poza świat offline. Musimy być na to gotowi – dodał Flisak.

Maciej Jankowski (Kancelaria Prawna Media) dodał natomiast:

– PKE trafiło w końcu do Sejmu. Trzeba przyznać, że znalazły się tam zapisy, których nikt się nie spodziewał.

Tomasz Opolski, zastępca dyrektora w Departamencie Telekomunikacji KPRM, próbował następnie wyjaśnić wątpliwości związane z nowelizacją prawa:

– Dyrektywa unijna wiąże nas, co do celu, bez wskazywania konkretnych środków. Odpowiadamy na potrzeby rynku, a nacisk kładziemy na ochronę konsumenta. Przepisy powstają w dialogu z branżą, żeby były one dla operatorów akceptowalne. W nowej wersji “Lex pilot” też adresujemy opinie, które do nas wpłynęły.

Ostatni panel dyskusyjny na Forum Gospodarczym TIME dotyczył przyszłości sieci wybudowanych ze środków unijnych. Eugeniusz Gaca, przewodniczący sekcji operatorów telekomunikacyjnych KIGEiT, przyznał, że odpowiedź pytanie, co się wydarzy w przyszłości, jest niezwykle trudna. Wyraźnie jednak widać, że założenia sprzed lat coraz częściej nie sprawdzają się.

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...