TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Facebook zapłaci użytkownikom 725 milionów

Sąd wydał wyrok w sprawie Facebooka i Cambridge Analytica. Zasądzono na rzecz poszkodowanych 725 milionów dolarów. Użytkownicy Facebooka z USA mogą teraz ubiegać się o swoją część odszkodowania.

W 2018 roku na jaw wyszły dowody, że prywatne dane użytkowników Facebooka udostępniano Cabridge Analytica. Były wykorzystywane do reklam w sieciach społecznościowych.  Sprawa ciągnęła się latami i na pewnym etapie pojawiła się informacja, że Meta będzie musiała zapłacić poszkodowanym nawet 5 miliardów dolarów.

W trakcie procesu przesłuchano nawet samego Marka Zuckerberga. Jednak ostateczna kwota odszkodowania okazała się znacznie niższa. To 725 milionów dolarów, co i tak jest sumą największą do tej pory uzyskaną w pozwach zbiorowych. Taka kwota pojawiła się w zawartej właśnie przez Metę ugodzie.

Kto może ubiegać się o odszkodowanie od Facebooka?

O odszkodowanie może ubiegać się każda osoba, które posiadała konto na Facebooku w okresie od 24 maja 2007 do 22 grudnia 2022 roku. To okres, w którym wykazano przekazywanie danych do Cabridge Analytica.

Szacuje się, że osób poszkodowanych może być nawet 250-280 milionów. Ci, którzy kwalifikują się do przyznania roszczeń, mogą zgłaszać się na stronie ugody albo drogą pocztową. W zgłoszeniu mają podać imię, nazwisko, adres oraz datę urodzenia, a także nazwę użytkownika na Facebooku, dane kontaktowe i informację o tym, w jaki sposób chcą podjąć płatność.

Zgłoszenia będą przyjmowane do 25 sierpnia 2023 r.

Jeśli jakaś poszkodowana osoba nie zgadza się z zawartą ugodą i chciałaby samodzielnie wystąpić przeciwko Mecie, to powinna zgłosić to do 26 lipca.

Jak Facebook rozdzieli kwotę odszkodowania?

Przyznana kwota 725 milionów dolarów będzie rozdzielona na wszystkich użytkowników Facebooka w USA, którzy zgłoszą się jako poszkodowani. Pieniądze trzeba będzie sprawiedliwie podzielić, ale już teraz wiadomo, że biorąc pod uwagę szacunkową liczbę poszkodowanych, kwota jednostkowego odszkodowania nie będzie wysoka.

Przyjęto specjalny system, zgodnie z którym pieniądze będą rozdzielone. Każdy, kto posiadał konto na platformie w okresie, w którym doszło do przekazywania danych, będzie miał przyznawane punkty. Jeden punkt za miesiąc posiadania konta we wskazanym okresie. Następnie kwota odszkodowania podzielona będzie na ogólną liczbę punktów, a jednostkowe odszkodowanie będzie zależne od liczby punktów przyznanych danemu użytkownikowi.

725 milionów dolarów to spora kwota, ale dla Mety nie będzie to duży cios. Taki przychód osiąga ona w zaledwie trzy dni. W tym wypadku silniejszym ciosem od finansowego jest ten wymierzony w wizerunek firmy. Przez lata procesu wiele razy mówiło się o niejasnym podejściu Facebooka do prywatności użytkowników. Chociaż firma podkreśla, że zreformowała swoje podejście do tej kwestii, to odbudowanie zaufania może trochę potrwać.

Źródło: dobreprogramy.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze