TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Europejska Dolina Krzemowa

Europejska odpowiedź na Dolinę Krzemową w końcu ma realny kształt. Wiele lat dominacji takich firm jak Google czy Facebook może w końcu zostać przełamanych. Doniesienia o tym, że Europa jest gotowa podjąć rękawice dostarczył „The Economist”.

„The Economist” jako zaczyn do powstania Europejskiej Doliny Krzemowej wskazuje holenderską firmę technologiczną ASML. Jest ona jednym z najważniejszych firm w globalnym łańcuchu dostaw mikroprocesorów. Stworzyła sieć dostawców oraz partnerów technologicznych. Na tej bazie może powstać odpowiednik Doliny Krzemowej w Europie.

Ponadto w Europie rośnie sektor startupów. Po wielu latach, w których dominowały firmy pochodzące z Doliny Krzemowej w Kalifornii takie jak Google czy Facebook, Europa gotowa jest podjąć wyzwanie przejęcia przewodnictwa. Tak przedstawiona jest sytuacja w „The Economist”.

Komisja Europejska tworzy tarczę ochronną

Na 6 maja 2024 r. planowane jest przedstawienie przez Komisję Europejską planu utworzenia „jednolitego rynku cyfrowego”. Ma objąć wszystkich 28 członków Unii Europejskiej oraz obszary takie jak:
– cyfrowe towary,
– cyfrowy kapitał,
– cyfrowe treści,
– cyfrowe usługi.

Zostaną one skonsolidowane w ramach powstającego rynku.

To skutek wtargnięcia amerykańskich firm cyfrowych do branż, które Europa uznawała za swoje domeny. Chodzi o produkcję, infrastrukturę sieciową i motoryzację.

Dokument strategiczny Komisji Europejskiej zawiera takie sformułowania jak „bariery, które nie istnieją na fizycznym jednolitym rynku, powstrzymują rynek europejski”. Dotarł do niego „Wall Street Journal”. Zgodnie z jego informacjami ​​zunifikowany rynek cyfrowy może wygenerować dla Europy do 365 mld dol. PKB, a także 3,8 mln miejsc pracy. Dodatkowo ma zmniejszyć wydatki administracji publicznej.

Plan podzielono na etapy, które w rezultacie mają doprowadzić do przywrócenia Europie pozycji światowego lidera w dziedzinie technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Pierwszy krok to zmniejszenie przeszkód w transgranicznej działalności online. Obecnie w Europie obowiązują niespójne przepisy dotyczące:
– praw autorskich,
– ochrony konsumentów,
– podatków i umów w państwach członkowskich.

Do tego dochodzą niekompatybilne i niekonkurencyjne usługi dostarczania przesyłek czy skomplikowane przepisy dotyczące podatku VAT. Nowy system prawny obowiązujący w całej UE ma zniwelować te rozbieżności. To pozwoli poważnie myśleć o Europejskiej Dolinie Krzemowej.

Źródło: The Economist, Businessinsider.com

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze