TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

ePUAP2 dopiero w czerwcu!

– Z naszego kalendarza wynika, że w czerwcu zostanie uruchomiona nowa wersja systemu elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej, bardziej przyjazna dla obywateli, natomiast dodatkowe usługi będziemy dodawać równolegle, ponieważ nie są one powiązane z samym systemem – zapowiedział podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, Roman Dmowski w rozmowie z PAP.

Wyjaśnił, że zapowiedziane na niedawnej konferencji prasowej 100 nowych e-usług dla obywateli, powstanie niezależnie od nowej platformy, ponieważ będą one zgodne z obiema wersjami systemu.
Jest to już kolejne odłożenie w czasie uruchomienia nowej wersji systemu ePUAP2, który według zeszłorocznych deklaracji MAC i Centrum Projektów Informatycznych, miał funkcjonować od stycznia tego roku. – Założenia i umowa określały, że produkt miał być dostarczony i przejść wszystkie testy w czerwcu ub. roku. W oparciu o te ustalenia założyliśmy, że ePUAP ruszy w styczniu 2015 r.  – powiedział Dmowski.
Jak wyjaśnił, głównym powodem opóźnienia była duża liczba błędów, które zawierała pierwotna wersja systemu. – Od momentu rozpoczęcia procesu odbioru – w czerwcu zeszłego roku – do dzisiaj, znaleźliśmy już 1000 błędów. Praktycy powiedzą jednak, że w systemach tej wielkości to się zdarza  – wskazał.
Powodem do zachowania optymizmu jest – według Dmowskiego – fakt, że dotychczasowe testy pozwoliły wyeliminować 600 największych usterek. Te które pozostały – zaznaczył – są raczej uwagami o charakterze estetycznym i funkcjonalnym, a sam wykonawca dokłada wszelkich starań, żeby je usunąć.
– Na tym etapie mamy jeszcze 15 proc. błędów nierozwiązanych, co pokazuje, że wykonawca będzie potrzebował jeszcze około miesiąca, żeby poziom błędów umożliwił nam uruchomienie systemu  – dodał wiceszef MAC. Zapytany o odpowiedzialność wykonawcy projektu, Dmowski podkreślił, że “zgodnie z zapisami umowy są mu naliczane odsetki, których rolą jest mobilizowanie go do usuwania błędów jak najszybciej – będziemy to od niego egzekwować”.
Zdaniem Dmowskiego “nie ma ryzyka, żeby ten projekt nie osiągnął swoich celów i żeby te środki były zagrożone”. Według niego koszty, które zostały poniesione w trakcie trwania całego projektu ePUAP od jego uruchomienia w 2008 r., to ok. 50 mln zł.

Źródło: PAP
Zdjęcie: gadzetomania.pl

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze