Na Zjeździe MiŚOT w Toruniu, podczas prezentacji dotyczącej węzła wymiany ruchu internetowego EPIX, prelegenci rzucili okiem w przeszłość, przedstawili aktualne dane i zapowiedzieli nowe upusty. Rozwój węzła jest też związany z powstającym w Jaworznie Data Center – zaprezentowano najnowsze zdjęcia z placu budowy.
Zakończyła się prezentacja Krzysztofa Czuszka i Pawła Białasa “Czy EPIX może być jeszcze większy?”. Dowiedzieliśmy się z niej, że EPIX ponownie obniża ceny “globali”, czyli dostępu do internetu globalnego (m.in. Lumen, Arelion). Wszystkie te ceny zeszły poniżej 90 groszy.
Warto też podkreślić, że nowością w punkcie wymiany ruchu jest Port 25G – z deklaracją częściowego wykorzystania, a w cenniku pojawiła się cena z upustem dla MiŚOT na aktywację i abonament.
Prelegenci zaznaczyli, że Cogent traktowany jest teraz jako “ekonomiczna usługa w bardzo atrakcyjnej cenie”, a Krzysztof Czuszek zapowiedział pojawienie się w 2025 roku nowego rodzaju upustów, skierowanych do akcjonariuszy MiŚOT SA.
– Każdy MiŚOT może u nas liczyć na poważny upust zarówno za aktywację, jak i za abonament – podkreślał Paweł Białas, dyrektor do spraw sprzedaży w Grupie MiŚOT.
Dowiedzieliśmy się także, że EPIX ponownie zmodernizował sprzęt, a obsługiwany ruch urósł, co obrazuje poniższa grafika:
Jednym z najnowszych zakupów jest zaś klaster CDN Kameleon (to 3 serwery AMD Epyc 9004 / 384G / 12x8TB) obsługujące ruch 200G do OpenPeeringu.
Przyszłość EPIX związana jest zaś w dużej mierze z budową Data Center w Jaworznie. W kolejnej części prelekcji zaprezentowano najnowsze zdjęcia, dokumentujące aktualny postęp prac.
Ostatni, podobny raport prezentowaliśmy w maju: Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac – ISPortal, a uczestnicy toruńskiego zjazdu mogli przekonać się, że od tego czasu zmieniło się dużo.
Czym są IXP?
Punkt wymiany ruchu internetowego (ang. Internet Exchange Point czyli IXP) to w praktyce zestaw urządzeń telekomunikacyjnych, który umożliwia i usprawnia połączenia pomiędzy więcej niż dwoma niezależnymi systemami internetowymi. IXP umieszczony jest co do zasady w ważnym komunikacyjnie miejscu i zapewniając połączenie autonomicznych systemów pozwala na wymianę między nimi ogromnej (liczonej w Terabitach na sekundę) ilości danych. Punkt wymiany ruchu nie wymaga przy tym, aby ruch internetowy między jakąkolwiek parą uczestniczących systemów autonomicznych przechodził przez inny (trzeci) system, nie powoduje też żadnych zmian w tym ruchu, ani w żaden inny sposób w niego nie ingeruje. Mówiąc bardziej obrazowo; bez IX-ów nie moglibyśmy komunikować się ze światem w sposób tani i efektywny.
Na świecie istnieje ponad 800 punktów wymiany ruchu internetowego rozmieszczonych z reguły w centrach telekomunikacyjnych krajów ich pochodzenia. W Stanach Zjednoczonych punkty wymiany ruchu internetowego nazywane są również Network Access Point (NAP). Pierwszym punktem wymiany ruchu w Polsce był uruchomiony przez ATM S.A. punkt wymiany ruchu pomiędzy sieciami IKP (AToM) i Internet Technologies. Warto też wspomnieć, że EPIX.Katowice w rankingu największych węzłów wymiany ruchu na świecie znajduje się w pierwszej dziesiątce. Wysoko na liście jest też EPIX.Warszawa.
Czytaj także:
EPIX – bieżące zmiany w punkcie wymiany – ISPortal
EPIX – silnik Grupy MiŚOT – ISPortal