TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Elon Musk i internet z kosmosu

Wizjoner i filantrop czy marzyciel i wieczne dziecko? Opinie o Elonie Musku od lat są skrajne. Nie sposób jednak nie docenić jego pasji do technologii, zmysłu biznesowego i uporu. Co przyniesie przyszłość dla geniusza z RPA?

Po kilku nieudanych startach rakiet kosmicznych SpaceX i zawirowaniach Tesli na giełdzie, a także sporach prawnych i problemach osobistych, wydawałoby się, że dla Elona Muska nastały wyśmienite lata. Nawet kryzys półprzewodników nie przeszkodził mu w realizacji celu na 2021 rok – pokrycia całego świata usługą internetu satelitarnego Starlink.Okazało się jednak, że nie wszyscy są zachwyceni.

Indyjski urząd ds. telekomunikacji nieformalnie zakazał korzystania z usług Starlink. Organ zwrócił się również do firmy, aby ta zaprzestała sprzedaży usług w tym kraju. Decyzja indyjskiego urzędu ma związek z brakiem licencji na działanie operacyjne przez firmę. Wycofanie się z rynku ma nastąpić ze skutkiem natychmiastowym.

To zapewne spory cios, gdyż plany Muska zakładały sprzedaż w Indiach ponad 200 tys. urządzeń i abonamentów. Kraj miał być jednym z kluczowych rynków dla realizacji celów Starlink. W Indiach z sieci szerokopasmowej korzysta ok. 800 mln osób.

Zgodnie z najnowszymi doniesieniami los SpaceX zależy teraz przede wszystkim od sukcesu Starlink. Prasa donosi o problemach finansowych firmy, a Musk podkreśla, że pierwsza iteracja projektu jest słaba pod kątem finansowym. Obecnie firma ma 140 tys. klientów w 21 krajach i oferuje łącza internetowe o prędkości pomiędzy 100 a 200 Mbps.

Chociaż Musk chciałby, aby internet satelitarny był rozwiązaniem wspierającym walkę z cyfrowym wykluczeniem, to jednak analitycy rynku są podzieleni. Naukowcy z firmy MoffettNathanson przekonują, że będzie to rozwiązanie dla nielicznych. Dużą przeszkodą jest cena, gdyż potrzebny do korzystania sprzęt dostaniemy za ok. 3 tys. PLN. Kolosalne znaczenie dla projektu będzie miał przy tym rozwój rakiety Starship, która może znacznie uprościć loty orbitalne.

Konkurencyjną usługę świadczenia internetu satelitarnego ma rozpocząć Rosja, a także firma Boeing, która właśnie otrzymała zgodę na rozpoczęcie prac na orbicie od amerykańskiej Federalnej Komisji Łączności. Natomiast Dmitrij Rogozin, przedstawiciel Roskosmos, zapowiedział, że Rosjanie będą mogli korzystać z dobrodziejstw kosmicznego internetu od 2024 roku.

Wynalazca zdaje się jednak nie przejmować i realizuje sukcesywnie kolejne plany. SpaceX współpracuje m.in. z NASA, aby opracować protokół DART, czyli Double Asteroid Redirection Test. Misja ma na celu wypracowanie rozwiązań, które umożliwią zmiany kursów planetoid. Dzięki temu ludzkość będzie w stanie uchronić się od teoretycznego zagrożenia kolizji Ziemi z obcym ciałem niebieskim. Sonda DART wystartowała 24 listopada na pokładzie rakiety Falcon 9 SpaceX. Do asteroidy Didymos doleci w 10 miesięcy, a uderzenie mające na celu zmianę kursu nastąpi w sposób autonomiczny, bez sterowania z Ziemi.

W ramach DART zostanie przetestowany też silnik jonowy NEXT-C, który zasilany jest przez panele słoneczne. Dzięki temu napęd jest dziesięciokrotnie wydajniejszy od chemicznych silników. W grze jest również podróż załogowa na Marsa.

Musk zdaje się czerpać inspirację z filmów SF i przekuwać nawet najbardziej śmiałe pomysły w rzeczywiste rozwiązania. W ramach długofalowych planów firma chce również zwiększać liczbę satelitów na orbicie aby do 2027 r. konstelacja liczyła 12 tys. jednostek.

Starlink zapewne znajdzie swoją niszę, a Musk spędzi kolejne dni na rozmyślaniach nad usprawnieniem usługi. Bez względu na jego opinię, nie sposób jednak nie docenić rozmachu. Więcej o Elonie Musku dowiecie się z dostępnej na rynku biografii – „Elon Musk. Biografia twórcy PayPala, Tesli, SpaceX”. Książka – chociaż momentami laurkowa – przedstawia profil wynalazcy w zgrabnej formie.

Źródła:

  • komputerswiat.pl
  • money.pl
  • biznes.wprost.pl
  • cyberdefence24.pl
  • „Elon Musk. Biografia twórcy PayPala, Tesli i SpaceX” – Ashlee Vance. Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2017
Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...