Wszelkie obszary związane z nowymi technologiami obecnie jawią się jako niezwykle interesujące dla młodych ludzi ze względu na dynamiczny rozwój. Co więcej, elektronika wykorzystywana jest w coraz większej liczbie gałęzi gospodarki, a to z kolei rodzi zapotrzebowanie na specjalistów potrafiących obsługiwać różnorodne urządzenia oraz tworzyć funkcjonujące systemy.
Sporo osób po szkole średniej zastanawia się, jak może zacząć pracować w branży związanej z elektroniką i telekomunikacją. Jakie studia należy wybrać w celu zdobycia odpowiednich kwalifikacji? Co więcej, który stopień pozwoli na zdobycie pracy w wymarzonym zawodzie?
Elektronika i telekomunikacja: studia inżynierskie, magisterskie czy podyplomowe?
Sporo uczelni w Polsce oferuje miejsca dla osób chcących uczyć się na kierunku elektronika i telekomunikacja. Studia dostępne w naszym kraju obejmują stopnie inżyniera, magistra oraz podyplomowe. Które z nich należy osiągnąć, aby móc pracować w wyuczonym zawodzie?
Jeśli osoba studiująca elektronikę i telekomunikację zdecyduje się poprzestać na obronie pracy inżynierskiej, już ten stopień powinien pozwolić jej na podjęcie pracy w zawodzie. To, jakie kwalifikacje posiada student, zależy przede wszystkim od wybranej specjalizacji w ramach kierunku, który obejmuje naprawdę szeroki obszar. Dlatego warto już na samym początku zastanowić się nad najbardziej interesującą gałęzią, ponieważ istnieje ich sporo. Wśród specjalizacji wymienia się m.in. systemy cyfrowe, bezpieczeństwa, teledetekcyjne, radioelektroniczne, informacyjno-pomiarowe, bezprzewodowe czy systemy i sieci telekomunikacyjne. Po studiach na tym kierunku można zostać pracownikiem przedsiębiorstw operatorskich sieci oraz usług telekomunikacyjnych, produkujących sprzęt elektroniczny lub telekomunikacyjny, sektora technologii optoelektronicznych czy dostawcy usług multimedialnych i internetowych.
Co istotne, pracodawcy przychylniejszym okiem spoglądają na absolwentów uczelni posiadających tytuł magistra, ponieważ 2 dodatkowe lata nauki oznaczają jeszcze wyższe kwalifikacje oraz obszerniejszą wiedzę kandydata. Ponadto osoby, które osiągnęły ten stopień edukacji, otrzymały stosowne przygotowanie do podjęcia pracy o charakterze badawczo-rozwojowej. Dzięki temu mają możliwość zatrudnienia się w placówkach naukowych prowadzących różnego rodzaju badania.
Natomiast studia podyplomowe stanowią opłacalną decyzję w momencie, gdy od osoby, która ukończyła studia na kierunku elektronika i telekomunikacja, wymaga się dodatkowych kwalifikacji. W ten sposób mogą zdobyć więcej uprawnień związanych oraz niezwiązanych z tym obszarem.
Co wybrać: elektrotechnika czy elektronika i telekomunikacja?
Osoby posiadające predyspozycje do rozumienia nauk technicznych często zastanawiają się, który kierunek studiów wybrać – elektrotechnikę czy elektronikę i telekomunikację. Odpowiedź na to pytanie nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Tak naprawdę wybór pomiędzy tymi dwoma obszarami zależy przede wszystkim od zainteresowań oraz wizji przyszłości samego kandydata.
Elektronika i telekomunikacja bardziej skupiają się na kwestiach związanych z różnego rodzaju drobnymi systemami, układami scalonymi czy programowaniem mikrokontrolerów. Natomiast elektrotechnika wiąże się z obsługą generatorów, transformatorów czy silników, kontrolą linii przesyłowych, rozdziałem energii, a także tworzeniem zabezpieczeń dla sprzętu.
Elektronika i telekomunikacja – praca po studiach
W przypadku szukania zatrudnienia przez absolwenta elektroniki i telekomunikacji, pracy dla niego na pewno nie zabraknie. Po tych studiach warto aplikować m.in. do różnorodnych firm produkujących części, systemy oraz urządzenia elektroniczne, zakładów oferujących usługi za sprawą takiego sprzętu, przedsiębiorstw projektujących systemy zapewniające bezpieczeństwo czy placówkach instalujących różnorodne rozwiązania elektroniczne.
Elektronika i telekomunikacja, czy warto?
Ogrom młodych ludzi, którzy zdecydowali się na studia, zastanawiają się nad opłacalnością wyboru elektroniki i telekomunikacji. Czy warto aplikować na ten kierunek? W tym przypadku każdy student musi sam odpowiedzieć sobie na to pytanie. Nie ma wątpliwości, że ten obszar jest bardzo rozwojowy oraz lokuje się w nim ogromne sumy pieniędzy. Jednak, aby móc nazwać się prawdziwym specjalistom, potrzeba poświęcenia, czasu i chęci nauki.