TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Eksperci NASK z nagrodą STO przyznaną przez NATO

Naukowa komórka NATO przyznała nagrodę STO  grupie powstałej z inicjatywy prof. Marka Amanowicza. Grupa zajmowała się analizą zagadnień z obszaru IoT. Pracowali w niej także naukowcy NASK.


Międzynarodowa grupa badawcza analizowała zagadnienia IoT w kontekście wykorzystania ich militarnego. Obok prof. Marka Amanowicza w pracach analitycznych uczestniczyli: profesor Ewa Niewiadomska-Szynkiewicz oraz doktorzy Michał Marks, Mateusz Krzysztoń i Andrzej Sikora. W pracach uczestniczyli także eksperci z USA, Niemiec czy Norwegii.

Uzasadniając przyznanie nagrody Science and Technology Organization napisano:
„Grupa przygotowała wiele publikacji oraz trzy prototypy rozwiązań przeznaczone do dalszych prac analitycznych i eksperymentów. Zawierały one innowacyjne elementy architektury i modele danych oraz oprogramowanie pośredniczące, pozwalające na współpracę wojskowych systemów zarządzania i kontroli  z urządzeniami IoT”

Wypracowane rozwiązania zostały wykorzystane do oceny scenariuszy operacyjnych NATO. Dzięki temu można określić wpływ systemów IoT na przyszłe operacje NATO prowadzone w miastach. Wskazują możliwości oraz ograniczenia takich systemów przy budowaniu świadomości o zagrożeniach.

Źródło: NASK

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...