e-Urząd Skarbowy wystartował

139

Ministerstwo Finansów  i Krajowa Administracja Skarbowa uruchomiły internetowy e-Urząd Skarbowy. Na stronie podatki.gov.pl. jednym miejscu można załatwić rozliczenia podatkowe bez konieczności wychodzenia z domu. Pierwszy pakiet e-usług wystartował 1 lutego 2021 r.

W MF i KAS podejmowane są działania, które mają ułatwić  kontakt klienta z administracją skarbową i załatwianie spraw podatkowych. Takim działaniem jest e-Urząd Skarbowy dostępny na stronie podatki.gov.pl.

– e-Urząd Skarbowy to duży krok w cyfryzacji usług KAS i obsługi obywateli. To nowoczesny, ogólnodostępny kanał komunikacji na linii urząd skarbowy – klient. Korzystanie z e-Urzędu Skarbowego to oszczędność czasu, bezpieczeństwo, wygodne płatności i łatwy dostęp do informacji  – przekonuje minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Serwis finalnie ma być dedykowany podatnikom, płatnikom, pełnomocnikom, komornikom sądowym i notariuszom. Budowany jest etapami aż do września 2022 roku. Wraz z kolejnymi elementami będzie dedykowany następnym odbiorcom z grupy.

– Stajemy się coraz bardziej nowocześni. Oferujemy kolejne wygodne i przyjazne rozwiązania. W obecnych czasach fiskus musi dotrzymywać kroku rozwojowi technologicznemu i oczekiwaniom klientów – dodaje szef Ministerstwa Finansów.

Całkowita wartość platformy to niemal 102 mln zł. Projekt współfinansowany jest z Funduszy Europejskich (Program Polska Cyfrowa). Z budżetu państwa przeznaczone jest dla niego 15,6 mln zł. Około 86 mln zł to dofinansowanie z UE.

E-Urząd Skarbowy oferuje klientom wygodę i oszczędności czasu przez załatwianie w jednym miejscu spraw podatkowych. Dostęp do e-usług KAS będzie możliwy z dowolnego urządzenia. Przy załatwianiu spraw online nie będzie potrzebny podpis elektroniczny. Poza szybkim dostępem do danych i bieżących informacji o stanie rozliczeń, statusie spraw, złożonych dokumentach, możliwa będzie też łatwa aktualizacja informacji dotyczących podatnika. Oferowana jest też pełna transakcyjność m.in. poprzez elektroniczne płatności online dla wszystkich udostępnianych e-usług, funkcjonalności, deklaracji i tytułów. Dzięki temu należny podatek będzie można zapłacić bezpośrednio w systemie.

– Projekt e-Urząd Skarbowy jest elementem programu Klient w centrum uwagi KAS, który ma wzmocnić bezpośredni kontakt z podatnikami i uprościć załatwianie spraw urzędowych. Naszym celem jest zapewnienie wyższej jakość obsługi naszych klientów i dostosowanie do ich potrzeb – podkreśla szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska.

Pierwszy pakiet, który ruszył 1 lutego 2021 roku oferuje:
– Dostęp do  danych podatkowych (dane o podatniku, działalności gospodarczej, mikrorachunku podatkowym i historii logowania)
– Integrację z usługą Twój e-PIT
– Informację o nałożonych mandatach
– Dostęp do aplikacji e-mikrofirma
– Możliwość płatności online – na początku przez osoby fizyczne w zakresie PIT, CIT, VAT, PCC, podatku od spadków i darowizn, karty podatkowej, opłaty skarbowej, pozostałych podatków i należności niepodatkowych i mandatów.
W serwisie będzie dostępna historia płatności online
– Możliwość złożenia w formie elektronicznej niektórych pism (np. wniosku o zaliczenie nadpłaty/zwrotu podatku na poczet innych zobowiązań). Dostępna będzie historia wysłanych dokumentów

Usługi i funkcjonalności, które będą dodawane w kolejny etapach to m.in. e-zaświadczenia, integracja z serwisem e-TOLL, usługi dla notariuszy i komorników sądowych, usługi dotyczące m.in. składania wniosków i udostępniania informacji o stanie spraw

Dostęp do serwisu e-Urząd Skarbowy będzie możliwy tylko ze strony podatki.gov.pl, na który trzeba zalogować się przy pomocy Profilu Zaufanego, e-Dowodu czy przez bankowość elektroniczną. Do Twojego e-PIT-u można zalogować się danymi podatkowymi. Użytkownik obecnie ma dostęp do informacji, które dotyczą go bezpośrednio. W kolejnych odsłonach także do spraw innych podatników, do których uzyskał pełnomocnictwo lub dostęp do konta.

Serwis działa przez całą dobę i dostęp do niego możliwy jest z każdego urządzenia.

Źródło: https://www.gov.pl/