TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

E-konsylium – nowość w elektronicznym systemie ochrony zdrowia


Cyfryzacja oferty dotyczy również ochrony zdrowia w Polsce. Pojawiła się już e-recepta i e-skierowanie. Teraz pora na e-Konsylium. To nowe rozwiązanie przygotowywane jest w formie pilotażu przez ekspertów z Instytutu Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu wraz ze specjalistami z Instytutu Łączności Państwowego Instytutu Badawczego.

– Wdrażamy kolejne rozwiązania w e-zdrowiu, które poprawią sytuację pacjentów. Polacy chętnie korzystają z e-recept, e-skierowań i e-zwolnień, bo to rozwiązania znacznie wygodniejsze niż ich papierowe odpowiedniki. E-Konsylium pozwoli lekarzom wspólnie postawić diagnozę i wykorzystać do tego wiedzę ekspertów, którzy pracują w różnych ośrodkach – mówi Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji.

Celem powstania e-Konsylium jest ułatwienie kontaktu i szybkiej konsultacji ze specjalistami, a także większa dostępność usług medycznych dla pacjentów. Rozwiązanie pozwoli im na uzyskanie dostępu do specjalistów z ośrodków wysokiej referencyjności niezależnie od miejsca zamieszkania.

– To kolejny krok ze strony Ministerstwa Zdrowia, który ma przybliżyć pacjentowi lekarza specjalistę i ułatwić z nim kontakt. Mamy wszak opiekę koordynowaną, czyli bieżący kontakt ze specjalistą po stronie medycyny rodzinnej. Teraz uzupełniamy ją o kontakt i konsultacje ze szpitalem oraz konsultacje między szpitalami o różnym poziomie wyspecjalizowania – zapewnia minister zdrowia Adam Niedzielski.

E-Konsylium jest kolejnym punktem na drodze do informatyzacji systemu ochrony zdrowia. Chociaż tego typu konsultacje prowadzone są już od jakiegoś czasu, to teraz możliwe będzie odbywanie ich w ramach stworzonego systemu. Zapewni to bezpieczeństwo danych.

– Platforma nie tylko umożliwia omówienie stanu zdrowia konkretnego pacjenta, zobaczenie go przez lekarzy konsultujących przypadek, ale też „magazynuje” w chmurze wyniki badań. Wszelkie decyzje podjęte w ramach e-Konsylium – na przykład skierowanie do szpitala – są podpisywane elektronicznie i nabierają mocy prawnej – wyjaśnia dr hab. Wiktor Kuliczkowski z Instytutu Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

Instytutu Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego merytorycznie koordynuje działania wprowadzanego systemu.

Pomysł na e-Konsylium narodził się już dawno

W Instytucie Chorób Serca pomysł na konsultacje zdalne pojawił się kilka lat temu. Kardiolodzy z USK mogą w ten sposób wspierać merytorycznie lekarzy z regionu.

– Nie mam wątpliwości jak wielkie znacznie ma szybka i profesjonalna konsultacja – zwłaszcza w kardiologii. Dlatego od kilku lat razem z innymi ośrodkami kardiologicznymi na Dolnym Śląsku szukaliśmy sposobu, jak w codziennej praktyce skutecznie dzielić się wiedzą i doświadczeniem, po to, aby nasi pacjenci byli optymalnie leczeni – mówi dyrektor Instytutu Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu prof. Piotr Ponikowski.

Teraz nadzorowana merytorycznie przez Instytutu Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego platforma ma ułatwić i przyspieszyć tego typu działania.

– Idea e-Konsylium to coś więcej, to nasza oferta skierowana do lekarzy rodzinnych. Dzięki temu rozwiązaniu pacjent – także ten trafiający do lekarza POZ w małej miejscowości – otrzyma szybko diagnozę i propozycję leczenia. To rozwiązanie jest szczególnie ważne w kontekście alarmujących statystyk wskazujących na znaczny wzrost ilości zgonów Polaków na choroby układu krążenia. Upowszechnienie dostępu do uniwersyteckiej ekspertyzy może skutecznie odwrócić ten niepokojący trend. Cieszę się, że nawiązujemy w tym zakresie szeroką współpracę z lekarzami POZ – podkreśla Piotr Ponikowski.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...