Rada Ministrów przyjęła projekt zmian do ustawy VAT wdrażającej Krajowy System e-Faktur. Teraz Ministerstwo Finansów wraz z biznesem będzie testować nowe rozwiązanie. Będzie to możliwe już w październiku 2021 r. , by od 2022 r. jak najwięcej firm mogło w pełni korzystać z e-faktur.
Pierwsza faza wdrażania e-faktury zakłada dobrowolne korzystanie z niej przez przedsiębiorców. Obligatoryjne korzystanie z tej formy rozliczeń pojawi się w2023 roku.
– Wdrożenie e-faktur to kolejny przykład cyfryzacji usług fiskusa. Przyniesie dwa bardzo pozytywne skutki dla polskiej gospodarki. Po pierwsze znacznie ułatwi rozliczanie obrotu pomiędzy przedsiębiorcami. Po drugie, przyspieszy wykrywanie prób wyłudzenia podatku, a przez to zwiększy bezpieczeństwo uczciwych firm i posłuży dalszemu zmniejszeniu luki VAT – wyjaśnia wiceminister Jan Sarnowski.
Ministerstwo Finansów opublikowało także roboczą wersję struktury logicznej e-faktury. Została ona opracowana po zgłoszonych w trakcie konsultacji podatkowych uwagach przedsiębiorców.
E-faktura ma przede wszystkim przyspieszyć rozliczenia. Podatnicy wybierający e-fakturę otrzymają zwrot VAT o 1/3 szybciej. Zamiast 60 dni ich termin zwrotu wyniesie 40 dni.
Taka faktura pozostanie także w bazie danych MF i nigdy nie ulegnie zniszczeniu czy zaginięciu. Podatnik nie będzie też musiał przechowywać faktury wystawionych w KSeF. To administracja będzie je przechowywała przez 10 lat.
E –faktury będą wydawane według jednego wzorca, a wzajemne rozliczenia oraz księgowanie faktur w systemach FK będzie prostsze.
– E-Faktura to wiele korzyści dla biznesu. To nie tylko szybszy zwrot VAT, ale także postulowane przez przedsiębiorców przyspieszenie i standaryzacja procesu fakturowania. Ponadto to likwidacja wielu obowiązków podatkowych, w tym zwłaszcza konieczności przechowywania faktur przez podatnika i udostępniania ich podczas kontroli, czy przesyłania na żądanie organów struktury JPK_FA – dodaje wiceminister Jan Sarnowski.
Robocza wersja struktury FA_VAT na stronie :https://www.gov.pl/web/kas/krajowy-system-e-faktur
Źródło:gov.pl
Czytaj także: