TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

E-dowod – jak zalozyc?

E-dowód osobisty jest dokumentem z warstwą elektroniczną i numerem CAN zapisanym w kodzie kreskowym. Numer pozwala korzystać z elektronicznych funkcji e-dowodu oraz zabezpiecza zapisy z warstwy elektronicznej przed odczytaniem przez osoby do tego niepowołane. Dokument oprócz funkcji, jakie posiada każdy dowód osobisty takich jak potwierdzenie tożsamości czy obywatelstwa, może być wykorzystywany do komunikacji z administracją publiczną i innymi podmiotami.

Dzięki e-dowodowi możemy logować się do portali administracji publicznej przy użyciu bezpiecznego środka identyfikacji elektronicznej – profilu osobistego. Umożliwia także elektroniczne podpisywanie dokumentów poprzez podpis elektroniczny.

Jak wyrobić e-dowód?

Przede wszystkim należy złożyć wniosek o wydanie e-dowodu tak samo, jak w przypadku każdego innego dowodu osobistego. Wniosek składa się w dowolnym urzędzie gminy.

W przypadku e-dowodów możliwe jest również aktywowanie certyfikatu identyfikacji i uwierzytelnienia oraz certyfikatu podpisu osobistego. Odbywa się to przez ustalenie osobistego kodów PIN dla każdego z tych certyfikatów. Można to zrobić od razu w urzędzie gminy przy odbiorze dokumentu lub później w dowolnym urzędzie gminy.

Korzystanie z elektronicznych funkcji e-dowodu wymaga posiadania czytnika do e-dowodu oraz instalacji oprogramowania do jego obsługi lub smartfonu z anteną NFC oraz instalacji specjalnej  aplikacji eDO App. Dzięki aplikacji eDO App i e-dowodowi można zalogować się do usług e-administracji lub potwierdzić profil zaufany.

Aktywacja e-dowodu

Dostępność aplikacji eDO App pozwala korzystać z e-usług bez konieczności posiadania  czytnik do e-dowodu. Aplikacja Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A dostępna jest dla systemu Android – wersja 6.0 i nowsze oraz dla systemu iOS – wersja 13.2 i nowsze, od iPhone 7 i nowszych.

Aplikację należy pobrać i uruchomić. W tym celu nie trzeba się rejestrować czy podawać żadnych danych.  Dzięki temu posiadający dowód z aktywna warstwą elektroniczną może chociażby założyć i potwierdzić profil zaufany. 

W tym celu zakładając PZ należy wybrać e-dowód  jako sposób weryfikacji tożsamości. Do tego właśnie potrzebny będzie moduł NFC i aplikacja. Żeby dopełnić formalności skanuje się za jej pomocą kod QR lub przepisuje numer pod nim, a następnie wpisuje numer CAN.Teraz wystarczy przyłożyć e-dowód do telefonu w miejscu, w którym znajduje się antena NFC i wszystko zatwierdzić 4-cyfrowym PIN-em do e-dowodu.

Chociaż procedura wy maga wielu działań, to jest to spowodowane dbałością o bezpieczeństwo danych osobowych. Założony profil zaufany posłuży do załatwiania wielu spraw w e-urzędzie.

E-dowód – jak wyglada?

Elektroniczny dokument ma inny numer i serię i niż dokument tradycyjny – plastikowy, którym się posługujemy.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...