TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

e-Doręczenia już w Nowym Roku

Początek 2025 r. to poważna zmiana w korespondencji z różnymi urzędami i instytucjami publicznymi. Wszystko za sprawa usługi e-Doręczeń. Pozwoli ona na wymianę pism pomiędzy obywatelami a jednostkami publicznymi online.

– Wprowadzany system doręczeń elektronicznych to przede wszystkim ogromny krok w usprawnieniu korespondencji urzędowej. Cyfrowy odpowiednik listów poleconych za potwierdzeniem odbioru będzie sporym ułatwieniem zarówno dla instytucji publicznych, ale też dla obywateli, w tym osób często wyjeżdżających czy zmieniających miejsce zamieszkania – wyjaśnia Dariusz Standerski, wiceminister cyfryzacji.

System e-Doręczeń – długa droga do celu

Wprowadzenie systemu e-Doręczeń trwało długo i napotykało wciąż nowe problemy. Kilkukrotnie zmieniano też datę wprowadzenia systemu. O czym donosiliśmy za każdym razem:

Od czerwca 2023 r. można było testować.


W listopadzie 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o doręczeniach elektronicznych został przyjęty przez Radę Ministrów. Wprowadzał on okres przejściowy. W trakcie jego trwanie równoważne z doręczeniem na adres do doręczeń elektronicznych będzie doręczenie na ePUAP czy inne formy doręczeń. Okres ten trwał będzie do końca 2025 r.

W 2025 roku e-Doręczenia staną się rzeczywistością

Jednak już od 1 stycznia 2025 r. list polecony z urzędu będzie można odebrać przez internet.

System e-Doręczeń jest bezpłatny, wygodny, szybki i bezpieczny. Aktywacja skrzynki do e-Doręczeń już teraz pozwoli od nowego roku załatwiać więcej urzędowych spraw z każdego miejsca i w dowolnym czasie. W dowolnym momencie, z dowolnego miejsca, bez konieczności wizyty na poczcie i stania w kolejkach.

e-Doręczenia to również możliwość odpowiedzi na urzędowe pismo online. Wystarczy jedynie dopełnić formalności związanych z założeniem specjalnego adresu i skrzynki. 

– List polecony przez Internet to przełom w sposobie komunikowania się z urzędami. Dzięki e-Doręczeniom zyskujemy wygodę, szybkość i bezpieczeństwo, eliminując zbędne formalności i kolejki – przekonuje Dariusz Standerski.

e-Doręczenia to nowy krok w cyfryzacji administracji. W 2025 r. podmioty publiczne będą miały obowiązek korzystać ze skrzynki do doręczeń elektronicznych. Będą to:
– urzędy miast;
 urzędy gmin;
– ZUS;
– NFZ;
– urzędy skarbowe;
– publiczne ośrodki zdrowia;
– placówki oświatowe.

e-Doręczenia to wiele korzyści

Nowy sposób wymiany korespondencji z instytucjami publicznymi to wiele korzyści. Dotyczy to zarówno jednostek administracji, ale przede wszystkim dla obywateli. Przesyłka nadana poprzez system do e-Doręczeń jest równoważna prawnie listowi poleconemu za pośrednictwem odbioru.

Dzięki temu można zapomnieć o awizo w skrzynce pocztowej i kolejkach na poczcie. Pismo urzędowe czy każdy list z instytucji publicznej będzie można otrzymać w formie cyfrowej. Wystarczy komputer, tablet lub telefon z dostępem do internetu. Tą samą drogą każdy może wysłać pismo do urzędu. Dotyczy to zarówno obywatelek i obywateli, jak i firm w całym kraju,

Takie rozwiązanie to oszczędność finansowa. Korespondencja wymieniana z podmiotami publicznymi w ramach e-Doręczeń jest bezpłatna. Nie trzeba ponosić opłat jak w przypadku korespondencji papierowej za znaczek, kopertę, materiały biurowe czy wydruk dokumentów.

Dzięki systemowi e-Doręczeń mamy na bieżąco informacje, jakie pismo wpłynęło. Osobista skrzynka do e-Doręczeń pozwala na wysyłanie odbiorcy natychmiastowych powiadomień. Można też w każdej chwili sprawdzić status wysłanego przez siebie pisma. Usprawnia to monitorowanie sprawy i kontakty z urzędami.

Poza tym jest to dużo bardziej przejrzysta forma kontaktu niż w przypadku papierowej z awizem i odbiorem na poczcie. Awizo nie zawiera informacji o nadawcy. Dopiero na poczcie odbiorca dowiaduje się kto do niego napisał. W przypadku korzystania z e-Doręczeń informacja o tym, jaka instytucja publiczna wysłała list, widoczna jest od razu.

Niezależnie od tego, w jakim miejscu kraju czy świata jesteśmy, możemy odbierać pisma w systemie e-Doręczeń, gdyż adres do doręczeń elektronicznych jest stały. Nie trzeba go aktualizować w rożnych instytucjach. Odbywa się za pośrednictwem internetu. To wystarczy i w dowolnym miejscu mamy do niego dostęp.

Osobista osobistą skrzynka do doręczeń elektronicznych, pozwalać mieć wszystkie ważne dokumenty i informacje w jednym miejscu. Dostarczone na indywidualny Adres Doręczeń Elektronicznych (ADE).

Jak założyć skrzynkę do e-Doręczeń?

Indywidualną skrzynkę do e-Doręczeń można założyć już dzisiaj.

Trzeba to zrobić poprzez stworzenie adresu i skrzynki poprzez stronę edoreczenia.gov.pl lub mObywatel.gov.pl w zakładce Twoje skrzynki.  

Pierwszy krok to wypełnienie wniosku o adres oraz skrzynkę do e-Doręczeń. Wniosek trzeba uzupełnić wymaganymi danymi, a następnie podpisać go elektronicznie.  Jest na to kilka sposobów:
– profilem zaufanym;
– e-dowodem;
– podpisem kwalifikowanym.

O tym, czy dokument został złożony prawidłowo, dowiadujemy się za pośrednictwem skrzynki pocztowej podanej we wniosku. Na jej adres zostaje wysłane powiadomienie. Status wniosku jest też cały czas widoczny w zakładce Zarządzaj adresami do e-Doręczeń po zalogowaniu się na edoreczenia.gov.pl.

W ten sposób uzyskujemy indywidualny adres doręczeń elektronicznych, czyli ADE. Kolejnym krokiem jest aktywacja skrzynki.

Po zalogowaniu się do serwisu oraz otwarciu zakładki Twoje skrzynki w menu bocznym trzeba kliknąć przycisk Aktywuj skrzynkę. Należy to zrobić przy tej skrzynce, która ma być aktywowana. Potem podajemy podać adres e-mail, na który będą wysyłane powiadomienia.

Ostatni etap to ostateczne aktywacja skrzynki poprzez przycisk Aktywuj.

Na podany do powiadomień adres mailowy przychodzi informacja dotycząca tego, że skrzynka jest aktywna i można z niej korzystać.

Po aktywowaniu skrzynki do e-Doręczeń korespondencja wysyłana przez podmioty używające tego systemu trafia właśnie na osobistą skrzynkę do doręczeń elektronicznych. Na adres mailowy podawany w całym systemie zakładania skrzynki są natomiast wysyłane powiadomienia do odbiorcy o tym, że w jego skrzynce doręczeń elektronicznych pojawiła się nowe pismo. Ułatwia to śledzenie korespondencji i pozwala być na bieżąco.

Działa to również w drugą stronę, gdyż z tej skrzynki można wysyłać pisma do urzędów. System e-Doręczeń pozwala sprawdzić status tak wysłanego pisma. To wygodny sposób monitorowania sprawy i sprawny kontakt z urzędami.

W jednym z poprzednich tekstów pisaliśmy również o tym, do jakich urzędów wyślesz pismo wprost ze skrzynki doręczeń elektronicznych:

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze