TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

DVB-T2 – nowy standard telewizji naziemnej. Jakie pojawią się zmiany?

Coraz bliżej zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2. Chociaż pełne przejście nastąpi dopiero w II kwartale 2022 r., to zmiany pojawią się już wcześniej. Jak się do tego przygotować i na co zwracać uwagę chociażby przy zakupie nowego telewizora?

Podstawową kwestią jest zwracanie uwagi na to, czy kupowany nowy telewizor odpiera treści w standardzie DVB-T2 z kodekiem HEVC. Dzięki temu można będzie zobaczyć programy w lepszej jakości, bo w nowych standardzie będą nadawane w jakości HD.

Od kiedy nowy standard telewizji naziemnej?

Zmiany standardu nadawania to także możliwość dla nadawców oferowania atrakcyjnych usług. Np. telewizji hybrydowej HbbTv, w której wyświetlane są informacje o aktorach, składach drużyn piłkarskich czy nawet możliwość zakupu prezentowanych produktów z poziomu telewizora.

W nowym standardzie będzie kodowanie obrazu zgodne z HEVC. Zwane jest też H.265 lub MPEG-H część 2). Warto pamiętać te nazwy, by tych właściwości szukać w telewizorach. Bo tylko wtedy będą poprawnie odbierać programy telewizyjne nadawane drogą naziemnej telewizji cyfrowej.

Niestety niektóre telewizory, chociaż są wyposażone w dekoder DVB-T2, mogą jedynie odbierać programy w standardzie AVC (H.264 lub MPEG-4 część 10). Takie urządzenia po przejściu na nowy standard przestaną „rozpoznawać” nadawane w nim treści. Jednak w takiej sytuacji nie trzeba się pozbywać całego telewizora i wymieniać go na nowszy model. Wystarczy dokupić dekoder. Jego wartość nie przekracza 100 zł.

W niedawno kupionym telewizorze można sprawdzić parametry techniczne w instrukcji obsługi – czy odbiera sygnał DVB-T2/HEVC.

Dzięki temu, że uruchomione zostały programy testowe w nowym standardzie, można też od razu sprawdzić, czy telewizor je odbiera.

Na testowanym multipleksie Telewizji Polskiej trzeba znaleźć kanały takie jak TVP  Dokument, TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP Polonia i TVP Rozrywka, a na testowym multipleksie TVN-Discovery – TVN HD, TVN7 HD, TTV, TVN Fabuła i Metro.

Jednak jeśli kupno telewizora dopiero przed nami, to warto wybrać taki, który od razu będzie dekodował sygnał DVB-T2 z kodekiem HEVC i dodatkowo przetwarzał dźwięk zakodowany zgodnie ze standardem E-AC-3 (zwanym też Dolby Digital Plus lub DD+).

Przy zmianie standardu nadawania trzeba będzie jedynie ponownie wyszukać programy dostępne w naziemnej telewizji cyfrowej.

Nie trzeba też będzie wymieniać anteny odbiorczej. Jednak możliwe jest, że będzie wymagana zmiana kierunku jej odbioru.

Zmiana standardu nadawania

W Polsce zmiany odbędą siew czterech etapach:

etap 1: od 28 marca 2022 r.
etap 2: od 25 kwietnia 2022 r.
etap 3: od 23 maja 2022 r.
etap 4: od 27 czerwca 2022 r.

W tych okresach przejście na nowy standard będzie pojawiało się na różnych obszarach. Ale do końca czerwca 2022 roku w całym kraju będziemy odbierać naziemną telewizję cyfrową w standardzie DVB-T2.

Źródło: uke.gov.pl

Czytaj także:

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze