TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

„Drony w pudełku” nowym rozwiązaniem technologicznym

„Drony w pudełku” spełniające wymagania normy CE to nowa propozycja na rynku. Wykorzystać je można w agencjach bezpieczeństwa publicznego, inteligentnych miastach, branży budowlanej, obronnej czy energetyce. Za wprowadzenie ich na rynek odpowiada Nokia.

„Drony w pudełku” są urządzeniami zautomatyzowanymi, które posiadają połączenie z sieciami 4G/LTE i 5G. Pozwalają na lepszą ocenę sytuacji i sprawniejsze podejmowanie działań np. przez służby ratownicze. Ale ich wykorzystanie może być  dużo szersze.

Nokia zaproponowała zestaw, na który składa się stacja dokująca, dwie kamery i usługi przetwarzaniem danych w chmurze. Dzięki połączeniu z sieciami 4G/LTE i 5G drony te maja większą szybkość transmisji danych i niższe opóźnienia niż w przypadku połączeń Wi-Fi. Bezpośrednie loty pozwalają na szybkie rozpoznawanie zagrożeń i orientowanie się w bieżącej sytuacji.

Jak można wykorzystać „Drone-in-a-box”?

„Drony w pudełku” wraz z oferowanym przez Nokię oprogramowaniem pozwalają na wykorzystywanie ich w przypadku poszukiwań i akcji ratowniczych, a także do ceny szkód w sytuacjach niebezpiecznych.

Jednak to nie wszystkie zastosowania dronów. Można zaprogramować je tak, by zarządzały autonomicznymi zaplanowanymi lotami na potrzeby bezpieczeństwa w trakcie imprez masowych podnoszą ich bezpieczeństwo. Mogą również kontrolować urządzenia zdalne. Nokia we współpracy z władzami Nowojorskiej Agencji Energetycznej przetestowały drony w inspekcji linii przesyłowych połączonej z prywatnym sieciami LTE.

Oprogramowanie pozwala przetwarzać dane dostarczane przez drony w czasie rzeczywistym w chmurze. Otwarty interfejs pozwala łączy aplikacje i systemy różnych firm dla zapewnienia lepszego działania urządzeń i dostosowania do własnych potrzeb.

Źródło: komputerwfirmie.org

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze