Dostępność cyfrowa dokumentów – Ty też możesz ją mieć

24

Dokumenty dostępne cyfrowo to większa czytelność dla każdego. Z takich dokumentów może samodzielnie korzystać każda osoba, także z niepełnosprawnością. Cyfryzacja KPRM zachęca do dodawania dostępności cyfrowej i planuje szereg działań mających to ułatwić.

Zgodnie z ustawą z 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych, obowiązek zadbania o to mają podmioty publiczne. Jednak dostępność cyfrową swoich dokumentów może dodać każdy niezależnie od tego czy jest podmiotem publicznym.

W większości programów, które są wykorzystywane do tworzenia dokumentów, znajdują się elementy i funkcje wspierające dostępność cyfrową. Trzeba tylko z nich skorzystać. Dostępne cyfrowo dokumenty można tworzyć w popularnych programach MS Word, MS Excel czy MS PowerPoint.

Przez kilka tygodni na stronie rządowej mają znaleźć się wytyczne, jak zadbać o dostępność cyfrową dokumentów tekstowych. W kolejnych tekstach omawiane będą różne zagadnienia z tym związane, by ułatwić i zachęcić do dodawania dostępności cyfrowej tych, którzy jeszcze o tym nie pomyśleli.

gov.pl

Źródło: gov.pl