TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Dokumenty elektroniczne jak papierowe

Na posiedzenie Stałego Komitetu Rady Ministrów skierowano projekt ustawy o mObywatelu. Ma on zrównać pod względem prawnym dokumenty cyfrowe obsługiwane w aplikacji mObywatel z analogicznymi dokumentami w wersji tradycyjnej. Po wejściu w życie ustawy jedne i drugie traktowane będą tak samo, chociaż pojawi się jeden wyjątek.

Na temat stanu prac dotyczących ustawy o mObywatelu chętnie mówi Janusz Cieszyński, których zachwala przygotowywane zmiany prawne.

– Ustawa o mObywatelu, którą prowadzi minister Adam Andruszkiewicz, to przede wszystkim możliwość wykorzystania dokumentu w aplikacji na równi z dokumentem plastikowym. Oprócz tego innowacyjne rozwiązania prawne dadzą nam możliwość swobodnego tworzenia nowych usług – zapewnia Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Wyjątkiem w korzystaniu z dokumentów elektronicznych w taki sam sposób jak z tradycyjnych będzie potwierdzenie tożsamości podczas wnioskowania o nowy dowód osobisty.

– Zależy nam na tym, aby w takich sytuacjach potwierdzić tożsamość osobiście i żeby w tym wyjątkowym wypadku ta weryfikacja odbywała się w oparciu o fizyczny dokument – wyjaśnia Cieszyński, chociaż dodaje, że taka sytuacja ma przecież miejsce rzadko.

Ponadto dokumenty elektroniczne będą umożliwiać „zaciągania” niektórych danych przy wypełnianiu wniosków po wpisaniu swojego numeru PESEL.

–  W rejestrach państwowych jest bardzo wiele danych. Formularz elektroniczny, w przeciwieństwie do papierowego, nie powinien wymagać wpisania danych, które urząd już na nasz temat posiada. Przykładem mogą być uruchomione niedawne w aplikacji wnioski, np. w zakresie dodatków węglowych, dodatków do innych źródeł ciepła, czy zgłoszenia chęci zakupu węgla w preferencyjnej cenie – opisuje pełnomocnik do spraw cyberbezpieczeństwa.

Kiedy zatem możemy się spodziewać wejścia w życie tej ustawy, która ma tak ułatwić korzystanie z dokumentów i danych?

Cieszyński twierdzi, że już niedługo ustawa powinna trafić do sejmu, a pełen proces legislacyjny ma się zakończyć w pierwszym kwartale przyszłego roku. Wtedy też dokumenty elektroniczne i tradycyjne będą miały taką samą funkcjonalność. Jednak do tego, by wykorzystywać je do przekraczania granic jest jeszcze dłuższa droga.

–  Myślę, że jest to funkcjonalność pożądana, ale wymaga ona współpracy z partnerami międzynarodowymi, a praktyka dowodzi, że każdy kolejny partner międzynarodowy oznacza podniesienie skomplikowania takiego zadania do kolejnej potęgi. Dlatego na razie skupiamy się na tych rozwiązaniach, które jesteśmy w stanie dostarczyć szybko i na terenie naszego kraju – stwierdził Janusz Cieszyński.

Źródło: PAP

Czytaj także:

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...