TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Dobry Samarytanin ISP

Chyba każdy słyszał o sprawie profesora Chazana i jego warszawskiego szpitala. Jakkolwiek zapatrujemy się na sprawę, wyraźnie widać naruszenie polskiego prawa. Co jednak ten temat może mieć wspólnego z ISP? Obydwa podmioty mogą zostać objęte klauzulą sumienia!

Chociaż może brzmi to absurdalnie, dzięki amerykańsko-unijnej umowy TTIP operatorzy będą mogli sami decydować, co dla ich klientów jest odpowiednie. Taka rodzicielska postawa przybyła do nas zza oceanu. Amerykańscy negocjatorzy zabiegają, by i w Europie obowiązywały przepisy takie, jakie znajdują się w ich ustawie Communications Decency Act (CDA).
Czym jest ustawa CDA? Przede wszystkim reguluje nieprzyzwoite treści w Internecie. Dzięki temu dostawca jest zwolniony z odpowiedzialności za treści, które udostępnia klientom. W Europie jak i w USA istnieją także inne przepisy, które w zasadzie dotyczą tego samego. Jest tylko jeden problem…
Artykuł 230 ustawy CDA zawiera zapis nazywany Good Samaritan provision. To właśnie on zwalnia dostawcę internetu z odpowiedzialności za to, że bez złych intencji ograniczył dostęp do treści, którą on lub użytkownik uznaje za obsceniczną, pełną przemocy, krzywdzącą lub w inny sposób niepożądaną.
No właśnie, “niepożądaną”. Tylko przez kogo? Miejmy na uwadze, że nie musi to dotyczyć jedynie nieprzyzwoitych treści, ale także dokonywanych przez nas płatności, przejmowania domen, a także praw autorskich!

Czy amerykańska klauzula sumienia przyjmie się w Polsce równie sprawnie jak ich “szybkie jedzenie”? A może i tym razem okaże się, że narzucanie cenzury (pamiętajmy o ACTA), nawet “w dobrej wierze”, nie służy naszej naturze?
 
 
Źródło: Dziennik Internautów
Zdjęcie: komputerswiat.pl

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...