Korzystając z możliwości Internetu możemy napotkać wiele zagrożeń bezpieczeństwa. Z każdej strony jesteśmy zalewani falą oszustw internetowych, ataków phishingowych czy kradzieży danych, a stopień ich wyrafinowania stale wzrasta. Istotnym aspektem jest zapewnienie organizacji odpowiedniej ochrony przed cyberprzestępczością, m.in. odpowiedniej edukacji pracowników w zakresie cyberbezpieczeństwa. Dlaczego? Ponieważ, to właśnie pracownicy są najbardziej narażeni na takie ataki przez co stanowią najsłabsze ogniwo w organizacji.
Celem cyberataku może być każda organizacja, bez względu na profil działalności czy jej wielkość. Po stronie właścicieli firm stoi zadanie odpowiedniego zabezpieczenia swojego biznesu z uwagi na coraz nowsze techniki działań hakerów i oszustów internetowych, które na wiele tygodni mogą sparaliżować funkcjonowanie organizacji. Dlatego tak ważna jest również, oprócz zapewnienia odpowiedniej infrastruktury informatycznej, inwestycja w szkolenia pracowników z zakresu cyberbezpieczeństwa.
Niestety, pomimo tego w dalszym ciągu wiele firm rezygnuje z inwestycji w tym zakresie, dopóki nie zdarzy się cyberatak, który spowoduje, np. kradzież lub wyciek danych czy zainstalowanie złośliwego oprogramowania. Dopiero później okazuje się, że zbagatelizowanie nawet drobnych problemów, może pociągnąć za sobą gigantyczne straty finansowe i wizerunkowe dla organizacji.
Co wpływa na kradzież lub wyciek danych?
W każdej organizacji możemy natknąć się na słabe punkty, które stanowią wejście dla działań cyberprzestępców. Takim przykładem jest m.in. źle zabezpieczony sprzęt firmowy i miejsce pracy, tj. brak procedur firmowych i narzędzi, które organizują codzienną pracę niezależnie od miejsca jej wykonywania. Kolejnym, już wspomnianym jest słabe ogniwo, czyli pracownik w organizacji. Cyberprzestępcy nie tylko atakują infrastrukturę informatyczną, ale także osoby zatrudnione w firmie. Pojawia się tutaj problem braku wiedzy na temat odpowiednich zachowań i praktyk w Internecie, zagrożeń i niebezpieczeństw, na jakie narażeni są użytkownicy komputerów oraz zdolność do ich rozpoznawania czy też umiejętnego zabezpieczenia środowiska pracy. Dodatkowo dochodzi lekkomyślność, co w konsekwencji prowadzi do manipulacji nimi w celu wyłudzenia i kradzieży danych firmowych. To wszystko składa się na większe prawdopodobieństwo wystąpienia udanego ataku cybernetycznego. Istnieją jednak sposoby, aby nie paść ich ofiarą i umiejętnie się przed nimi bronić.
Inwestycja w cyberedukację pracowników
Incydenty negatywnie wpływają na wizerunek firmy, skutecznie go obniżając, a relacje biznesowe z organizacjami, które doświadczyły skutków ataków mogą być traktowane jako bardzo ryzykowne. Dlatego tak ważna jest inwestycja w cyberbezpieczeństwo, pozwalająca na redukcję ryzyka i identyfikację zagrożeń, na które narażona jest dana organizacja. W tym celu warto zainwestować m.in. w szkolenie Security Awareness ukazujące dobre praktyki korzystania z Internetu, podnoszące świadomość pracowników o zagrożeniach, na które są narażeni, ale także umiejętność rozpoznawania ataków socjotechnicznych oraz phishingowych i umiejętność radzenia sobie z nimi. Dzięki inwestycjom w cyberbezpieczeństwo można skutecznie zredukować ryzyko i zidentyfikować potencjalne zagrożenia, na jakie narażona jest organizacja oraz zaplanować wdrożenie nowych procedur i wytycznych w tym zakresie. Szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa są ważne, ponieważ m.in.:
- Uczą pracowników potencjalnych zagrożeń, na które mogą się natknąć podczas swojej pracy i w życiu prywatnym oraz ukazują, jak umiejętnie się przed nimi chronić.
- Przygotowują na sytuacje zagrożenia bezpieczeństwa danych, ukazując prawidłową reakcję, w celu minimalizacji szkody.
- Podnoszą wizerunek firmy wśród partnerów biznesowych.
Rola szkolenia Security Awareness
Szkolenie Security Awareness zwiększa odporność pracowników na cyberzagrożenia. Wyszkolony w tym zakresie pracownik jest gwarantem uniknięcia nieprzyjemnych sytuacji związanych z zagrożeniami w sieci i stanowi niejako tarczę ochronną przed działaniami cyberprzestępców. W NASK S.A. oferujemy szkolenie w zakresie cyberbezpieczeństwa w dwóch wariantach: podstawowej i rozszerzonej. Każda z nich jest dopasowana do potrzeb klienta. Szkolenie zawiera szereg informacji o dobrych praktykach i zachowaniach w Internecie. Jego zadaniem jest podniesienie świadomości na temat zagrożeń i niebezpieczeństw, na jakie narażeni są użytkownicy komputerów, a które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo całej sieci teleinformatycznej.
Wariant ze szkoleniem podstawowym zawiera jeden moduł opisujący najpopularniejsze oszustwa w Internecie. Trwa 90 minut, podczas których uczestnicy dowiedzą się praktycznych wskazówek, pomocnych przy ochronie danych osobowych i finansowych przed atakami cyberprzestępców. Ta forma szkolenia przeprowadzana jest w formule wykładu online.
Drugi wariant w rozszerzonej wersji uwzględnia pięć modułów, poruszających kwestie oszustw phishingowych, bezpiecznej komunikacji, bezpieczeństwa aplikacji, bezpieczeństwa płatności oraz profesjonalizacji rynku oszustów. Szkolenie trwa 5 godzin i jest prowadzone w formie warsztatów stacjonarnych. Po zakończeniu każdego modułu przewidziana jest sesja Q&A. Dodatkowo każdy uczestnik szkolenia uzyskuje dostęp do materiałów wideo w celu utrwalenia wiedzy.
Po ukończeniu każdego ze szkoleń, uczestnik otrzymuje certyfikat.
Najbardziej skuteczną formą ochrony jest systematyczna edukacja i stałe podnoszenie świadomości z zakresu cyberbezpieczeństwa. W NASK S.A. wiemy, że w obecnych czasach stanowi ono kluczowy element skutecznego biznesu oraz jest warunkiem niezbędnym do sprawnego funkcjonowania organizacji. Należy pamiętać, że inwestycja w edukację pracownika w zakresie cyberbezpieczeństwa to inwestycja, dzięki której można uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji udanego ataku hakerów, a jak już wiemy, najsłabszym ogniwem w organizacji jest człowiek. Dodatkowo, jeśli Twoi klienci wiedzą, że aktywnie działasz na rzecz cyberbezpieczeństwa, ich zaufanie do Twoich usług wzrośnie, a Ty możesz uchronić swoją organizację przed nieprzyjemnymi konsekwencjami udanego cyberataku.
Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji: TUTAJ