TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Dla prywatnych sieci 5G ważniejsze są usługi integracyjne niż infrastruktura

Analitycy Abi Research w swoim raporcie „The Role of 5G for Enterprise ICT Systems” prognozują, że przychody z profesjonalnych usług dla prywatnych sieci korporacyjnych 5G będą coraz bardziej przewyższać te z łączności. Pierwsze obecnie wynoszą 58 mln dolarów, a do 2026 r. mają wrosnąć do 5,8 mld dolarów.

Czynniki wpływające na przychody z integracji systemów to głównie wdrożenia w branży energetycznej, produkcja przemysłowa i logistyka. To w tych sektorach najbardziej rozwijają się wdrożenia prywatnych sieci 5G. Charakteryzują się również wysoką złożonością i rygorystycznymi wymaganiami wobec wydajności.

Leo Gergs, starszy analityk ds. rynków 5G w Abi Research twierdzi, że to dowodzi, iż  że dostarczanie 5G klasy korporacyjnej jest czymś więcej niż zapewnianiem łączności. Istotniejsze są aplikacje dostępne dzięki temu. Pozwalają one zwiększać ogólną wydajność sprzętu i skracać przestoje maszyn.

To większe zainteresowanie przedsiębiorstw aplikacjami niż technologią, która je umożliwia, ma swoje konsekwencje.

Przede wszystkim 5G jest dostarczany jako jeden z elementów z innymi technologiami. Są to AI, edge computing, przechowywanie danych i technologie bezpieczeństwa. Dlatego istotna staje się orkiestracja i integracja komponentów.

W tych dyscyplinach wygrywają na razie tradycyjni integratorzy systemów  jak IBM, Accenture, Capgemini, Tech Mahindra lub Worldwide Technologies. Jednak powinni czuć oddech na plecach hiperskalerów typu AWS, Google Anthos czy Microsoft Azure, którzy rozszerzają swoją sieć partnerską o odpowiednie platformy rynkowe

Należy również dostosować platformy cyfryzacji przedsiębiorstw tak, by były one dla przedsiębiorstw atrakcyjne. A to wymaga rozróżnienia między dostarczaniem infrastruktury dla platformy, a dostarczaniem aplikacji i usług dla przedsiębiorstw

Leo Gergs mówi o dostarczaniu przez branże telekomunikacyjną całych aplikacji klasy korporacyjnej jako usług. Należy dbać zatem o związki z twórcami oprogramowania. A w tej konkurencji to hiperskalerzy wyprzedzają branżę telekomunikacyjną.

Źródło: abiresearch.com, telko.in

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...