Deutsche Telekom i Vodafone dalej korzystają z technologii Huawei budując sieć 5G

Jak donosi niemieckie pismo biznesowe Handelsblatt, Deutsche Telekom i Vodafone dalej korzystają z produktów i software’u Huawei, aby modernizować swoje sieci.

Rzecznik prasowy Deutsche Telekom przyznał, że firma korzysta z dostaw Ericssona i Huawei, chociaż w grudniu 2019 Telekom ogłosił, że nie zamierza wykorzystywać dostawców, których motywacja jest niejasna. Niemiecki rząd również nie wyłączył chińskiego giganta z budowy sieci 5G. Kanclerz Angela Merkel wyraziła swoją opinię, że ​​nie należy wykluczać żadnych dostawców, którzy mogą pomóc budować sieć 5G. Federalna minister spraw zagranicznych Heiko Maas uważa natomiast, że Niemcy nie powinny „polegać na innych” w zakresie tworzenia krytycznej infrastruktury technologicznej.

Szacuje się, że ponad połowa sieci telekomunikacyjnej w Niemczech powstała przy pomocy technologii Huawei. Obecnie przepisy regulujące bezpieczeństwo sieci 5G w Niemczech to ustawa o telekomunikacji i tak zwana ustawa BSI (Ustawa o Federalnym Biurze Bezpieczeństwa Informacji). Reforma ustawy telekomunikacyjnej ma zostać omówiona w maju lub czerwcu.

Źródło: telecompaper.com