TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Darmowe aplikacje VPN na Androida z rosyjskim kodem

Kilkanaście darmowych aplikacji VPN na Androida wiąże się z zagrożeniem. Nie posiadają odpowiednich zabezpieczeń, czasem zawierają w sobie malweare czy rosyjski kod. Natychmiast należy je usunąć z telefonu.

VPN, czyli Virtual Private Network, ma chronić prywatność i poprawiać bezpieczeństwo w sieci. Ale nie wszystkie aplikacje to zapewniają. Niektóre z dostępnych aplikacji VPN na Androida jest niebezpiecznych.

Niebezpieczny VPN na Androidzie

Serwis Top10VPN opublikował raport na temat aplikacji VPN na Adnroida. Wiele z aplikacji daje dostęp do adresów IP użytkowników. Niektóre również do ich danych WebRTC. Aplikacje ujawniają dane http narażając użytkownika na cyberataki czy zawierają kody chińskich i rosyjskich firm.

W tym zestawieniu odkrycie, że aplikacja stosuje słabe szyfrowanie danych jest najmniejszym – chociaż wcale nie nieistotnym- problemem.

Które aplikacje są niebezpieczne?

100 najpopularniejszych aplikacji VPN na Androida zostało pobranych w sumie 2,5 mld razy. Jedynie 20 proc. z nich używa najlepszych i najskuteczniejszych algorytmów szyfrowania, które zapewniają bezpieczeństwo użytkowników. Ponad 10 proc. z nich nieprawidłowo szyfruje dane. Ponad 50 proc. ma niestabilne tunelowanie.

Słabe wyniki mają:
– Tomato VPN,
– Phone Guardian VPN,
– Ultimate VPN,
– Turbo VPN,
– Power VPN,
– VPN Monster,
– uVPN,
– VPN Proxy Master – Safer VPN,
– VPN Pro – Fast & Secure VPN,
– Signal Secure VPN – Robot VPN.

Ale brak odpowiednich zabezpieczeń to dopiero początek problemów, jakie można mieć po zainstalowaniu niektórych aplikacji. Chociażby Signal Secure VPN – Robot VPN daje dostęp do adresów IP oraz DNS.

15 aplikacji zawiera kod z chińskiej firmy ByteDance, która jest właścicielem TikToka.


11 aplikacji zawiera natomiast kod rosyjskiej firmy Yandex. To rodzi wątpliwości co do ich bezpieczeństwa. 20 proc. aplikacji zostało też oznaczonych przez programy antywirusowe z powodu zaszytego w nich malware’u.

Pełną listę groźnych programów można znaleźć na stronie: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Q9C2Ww8iO_ohpVh2XkcVtwI_3alFXFtZHxDeuj4khzw/edit?gid=384291262#gid=384291262

Uświadamia to, że darmowe VPN-y czasem nie tylko nie zapewniają bezpieczeństwa, ale są głównym powodem problemów w tym zakresie.

Źródło: telepolis.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze